Jaskiniowiec w warszawskim ZOO

<strong>Cykl wykładów poświęconych życiu człowieka prehistorycznego</strong> organizuje w dniach<strong> 27-29 listopada</strong> Warszawski Ogród Zoologiczny. Historyk, dziennikarz i entuzjasta tematu Aleksander Daukszewicz w ciekawy i dowcipny sposób opowie o naszych przodkach - o ich relacjach, domach i zwyczajach. Prelekcje są skierowane zarówno do dzieci, jak i młodzieży oraz dorosłych.

W pierwszym dniu popularnonaukowych spotkań, 27 listopada, z naszymi praprzodkami, ich uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytanie "Jaskiniowiec - czyli kto?". Daukszewicz wyjaśni termin jaskiniowiec jako kolokwializm i wytwór kultury masowej. Wytłumaczy, dlaczego jaskiniowców... nigdy nie było, skąd wziął się ten termin i kto go właściwie wymyślił. Opisze przekłamania i błędne stereotypy - słuchacze dowiedzą się m.in. dlaczego jaskiniowiec nie polował na dinozaury i nie mieszkał w jaskiniach. Słuchacze poznają też neandertalczyków i homo sapiens ery paleolitu czyli "prawdziwych jaskiniowców".

Druga prezentacja tego dnia odkryje tajemnice jaskiniowych kulinariów. Wśród omawianych zagadnień pojawi się jaskiniowiec na polowaniu (na co polował i w jaki sposób), jaskiniowiec jako myśliwy (dlaczego nie jest to cała prawda), kultura zbieracko-łowiecka kontra wyobrażenie popularne, przełomowe wynalazki i zmiany w życiu jaskiniowca. Będzie można poznać myśliwych z wielkich równin, czyli szczyt rozwoju społeczności jaskiniowców oraz sposoby obróbki pokarmu, czyli kuchnię ery paleolitu.

W sobotę, 28 listopada, prowadzący przybliży twórczość jaskiniowców. Pokaże narzędzia, broń i przedmioty codziennego użytku, zmiany w obróbce i pierwsze wynalazki i przedstawi szerokiemu gronu pierwszych artystów, czyli początki sztuki w erze paleolitu - od zdobionych narzędzi do sztuki z prawdziwego zdarzenia. Niejednego zadziwi określenie jaskiniowca jako potencjalnego wynalazcy sztuki sakralnej.

W kolejnym wykładzie Daukszewicz opowie, jak jaskiniowiec "się urządza". Wytłumaczy, dlaczego nasz przodek nie mieszkał w jaskini i do czego mu właściwie służyła; opisze jak wyglądał dom jaskiniowca, zastanowi się też nad rolą ognia jako wynalazku i gwarancji przetrwania. Przybliży gościom ZOO jaskiniowca jako człowieka rodzinnego, opowie o pierwszych osadach i pierwszych pochówkach.

Ostatni dzień wykładowy, 29 listopada, będzie poświęcony wędrówkom jaskiniowców. Słuchacze będą towarzyszyć pierwszemu człowiekowi opuszczającemu Afrykę, uczestniczyć w wędrówkach ludów w erze paleolitu, tym samym poznając, jak jaskiniowiec dotarł na wszystkie kontynenty. Daukszewicz omówi przyczyny i skutki wędrówek jaskiniowca. Historyk powie również, kim właściwie był neandertalczyk, dlaczego wyginął i jaki był początek dominacji homo sapiens.

Ostatni wykład będzie poświęcony motywowi jaskiniowca w kulturze popularnej. Słuchacze poznają cechy charakterystyczne wizerunku jaskiniowca, przypomną sobie również, jak prezentowano jaskiniowca w filmie - od niemego kina do superprodukcji oraz jak jaskiniowiec był przedstawiany dzieciom.

***

W piątek, sobotę i niedzielę w ZOO ul. Ratuszowa 1/3 obędą się po dwa około 20 minutowe wykłady - o godz. 11.30 i 12.30 przy starej klatce po szympansach w części starej małpiarni. KOL

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.06.2024 PAP/Art Service

    Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon odwiedziło ponad 102 tys. gości; w planach planetarium

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera