Hormon pobudzający apetyt może chronić przed chorobą Parkinsona

Grelina, produkowany w żołądku hormon, który pobudza apetyt, może zapobiegać chorobie Parkinsona lub spowalniać jej rozwój - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Journal of Neuroscience".

Choroba Parkinsona jest schorzeniem wyniszczającym mózg. Jest spowodowana obumieraniem neuronów istoty czarnej śródmózgowia, które produkują dopaminę - neuroprzekaźnik kontrolujący m.in. poruszanie się i równowagę ciała. Gdy pewna część tych neuronów zginie i produkcja dopaminy zmaleje, u chorego pojawiają się zaburzenia ruchowe, jak drżenie rąk i nóg w spoczynku, powłóczenie nogami, sztywność mięśni, problemy z mimiką twarzy, a nawet brak apetytu. Największą liczbę zachorowań stwierdza się po 60. roku życia; schorzenie częściej dotyka mężczyzn.

W swoich najnowszych badaniach naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Yale zaobserwowali, że grelina - hormon wydzielany w żołądku i pobudzający apetyt - chroni neurony produkujące dopaminę przed uszkodzeniem.

Badania przeprowadzono na myszach, którym podawano grelinę oraz na myszach, które miały niedobory tego hormonu, albo brak receptora za pośrednictwem którego grelina wywiera swój wpływ na komórki i organizm.

Okazało się, że myszy z zaburzoną aktywnością greliny traciły więcej neuronów produkujących dopaminę. Zdaniem prowadzącego badania Tamas Horvatha, wyniki tych badań można przełożyć bezpośrednio na ludzi, u których grelina działa podobnie jak u myszy.

Autorzy pracy uważają, że grelinę, jako naturalny hormon krążący w organizmie człowieka, można będzie wykorzystać w celu zapobiegania chorobie Parkinsona lub spowalniania jej rozwoju.

Jak przypominają, już wcześniejsze badania wskazywały, że grelina ma korzystny wpływ na funkcje mózgu - na przykład poprawia procesy zapamiętywania i uczenia się oraz ma działanie przeciwdepresyjne.

W przyszłości naukowcy planują sprawdzić poziom greliny u osób zdrowych i chorych na parkinsona. Spróbują też ocenić, czy zmieniony poziom greliny może być wskaźnikiem tej choroby, albo odzwierciedlać podatność na nią. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Lublin/ 160 pacjentek może zrobić szybki test na endometriozę

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Nowa metoda leczenia migotania przedsionków w USK

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera