Historia i kultura

Poszukiwacze w Więckowicach

Orzełek z wojskowej czapki - najcenniejsze znalezisko. Źródło: Stowarzyszenie SAKWA
Orzełek z wojskowej czapki - najcenniejsze znalezisko. Źródło: Stowarzyszenie SAKWA

<strong>W październiku w Więckowicach (gmina Dopiewo) odbyła się akcja terenowa Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii &quot;SAKWA&quot;.</strong> Jej uczestnicy z pomocą wykrywaczy metali przeszukiwali teren wokół budynku dawnej szkoły. Znalezione drobne zabytki - monety, czy guziki wzbogacą ofertę zajęć dydaktycznych i przyczynią się do poszerzenia wiedzy młodzieży na temat historii wsi i szkoły.

Na przedsięwzięcie zgodził się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu, a nadzór archeologiczny pełnił nieodpłatnie archeolog Bartłomiej Klaudel.

"Jesteśmy stowarzyszeniem, które stawia sobie cel zgodne z prawem prowadzenie działań eksploracyjnych, poszukiwawczych, we współpracy z muzeami, archeologami, konserwatorami i innymi instytucjami partnerskimi" - wyjaśnia Grzegorz Cetner, sekretarz "SAKWY".

Poszukiwaczom nie udało się co prawda znaleźć spektakularnych przedmiotów podczas przeczesywania badanego obszaru, ale mimo to są bardzo zadowoleni z akcji. Zebrano w sumie 60 monet z lat 1949 - 2008. Najciekawszym przedmiotem odkrytym podczas prac okazał się fragmentarycznie zachowany orzełek z wojskowej czapki, który można datować na lata 1945-49.

"W naszej akcji uczestniczyły także dzieci uczące się w szkole w Więckowicach. Wspólnie z kolegami ze stowarzyszenia i nauczycielami szkoły podstawowej przeprowadziliśmy nieco inną, praktyczną lekcję historii, która spotkała się ze sporym zainteresowaniem" - opowiada Cetner.

Jak zaznacza, członkom "SAKWY" zależy przede wszystkim na przełamaniu niekorzystnego stereotypu poszukiwacza - przestępcy.

Członkowie Stowarzyszenia przygotowują się do pozyskania zezwoleń od konserwatorów zabytków w kolejnych województwach i rozpoczęcia nowych tematów poszukiwawczych wiosną 2010 roku. Dotychczas prowadzili działania w województwie opolskim (Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach), lubelskim (Krzywowierzba) i wielkopolskim.

Więcej informacji o działalności stowarzyszenia na stronie: http://www.sakwa.pl.tl

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Benedykt Dybowski został naukowcem na zesłaniu, a potem udał się tam już dobrowolnie

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    55 lat temu zmarł Władysław Anders, legendarny dowódca II Korpusu Polskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera