Gaz pieprzowy i kokaina - fatalna mieszanka

Interakcje pomiędzy środkami psychostymulującymi a kapsaicyną - głównym składnikiem gazu pieprzowego - mogą tłumaczyć niektóre przypadki zgonów w policyjnych aresztach, jakie miały miejsce w USA na początku lat 90-tych XX wieku - informuje "New Scientist".

Jak wynika z opisów około 20 przypadków, niektóre osoby wydawały się umierać pod wpływem rozpylanego przez policję gazu

Gaz pieprzowy jest zwykle uznawany za w miarę nieszkodliwą alternatywę dla paralizatorów, drewnianych pałek czy gumowych kul. Jednak badania przeprowadzone na myszach przez zespół Johna Mendelsona z St Luke\\'s Hospital w San Francisco wskazują, że w połączeniu ze środkami psychostymulującymi, na przykład kokainą, zawarta w gazie pieprzowym kapsaicyna może powodować śmierć. Obie substancje wstrzykiwano w brzuchy myszy, by mieć pewność, że otrzymały określoną dawkę. 60 miligramów kokainy w przeliczeniu na kilogram masy ciała zabiło tylko kilka myszy, ale taka sama dawka w połączeniu z kapsaicyną była zabójcza dla połowy gryzoni. Przy zwiększeniu dawki kokainy padło aż 90 procent zwierząt.

Na razie nie wiadomo, jaki dokładnie jest mechanizm reakcji kapsaicyny i kokainy. Odkrycie może utrudnić pracę policji - jak zauważa sierżant Norm Leong z Sacramento Police Department, w codziennej praktyce nie da się odróżnić, czy dana osoba jest pod wpływem kokainy lub innej substancji psychoaktywnej, ma problemy psychiczne czy po prostu opiera się aresztowaniu. PMW

PAP - Nauka w Polsce

yy/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Media: powrót tajkonautów ze stacji kosmicznej opóźniony przez pogodę

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie, picie i brak ruchu szkodzą już w młodym wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera