
<strong>Ukraiński minister edukacji i nauki, fizyk prof. Iwan Oleksandrowicz Wakarczuk, otrzymał tytuł doktora honoris causa <a href="http://www.uni.wroc.pl/">Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr).</a></strong> Laudację wygłosił prof. Jerzy Przystawa z <a href="http://www.ift.uni.wroc.pl/news.php">Instytutu Fizyki Teoretycznej UWr</a>., który podkreślił zasługi prof. Wakarczuka w zakresie fizyki teoretycznej.
"Kiedy patrzę na spis publikacji prof. Wakarczuka, to odnoszę wrażenie, że osią tego wielkiego wysiłku i indywidualnej pracy fizyka-teoretyka nie jest jego osobista kariera naukowa i pasja badawcza, ale jest nią ambicja stworzenia we Lwowie nowoczesnego ośrodka nauki. Widzę w tym ambicję przywrócenia Uniwersytetowi Lwowskiemu co najmniej takiej pozycji, jaką ten najstarszy w tej części Europy uniwersytet zajmował w czasach Rzeczypospolitej" - mówił prof. Przystawa.
Odbierając tytuł doktora honoris causa prof. Wakarczuk powiedział, że na postęp w sferze dobrych i przyjaznych stosunków między Ukrainą i Polską składają się "konkretne twórcze związki między poszczególnymi instytucjami i poszczególnymi osobami".
"Przeznaczenie człowieka polega na tym, by tworzyć. Twórczość uczonego niezbyt często zyskuje uznanie społeczne. Najgłębszych przeżyć związanych ze swoją twórczością człowiek doświadcza w momencie, gdy widzi, że jest potrzebny innym ludziom. Właśnie takie uczucie radości i dumy przeżywam dzisiaj" - zapewnił profesor.
Prof. Iwan Oleksandrowicz Wakarczuk jest autorytetem w zakresie fizyki teoretycznej. W latach 1990-2007 był rektorem Uniwersytetu Lwowskiego. W 2007 r. został powołany na ministra edukacji i nauki Ukrainy.
Główny nurt jego pracy naukowej obejmuje szeroki aspekt problemów teorii kwantowej, teorii przejść fazowych oraz fizyki nieuporządkowanych układów. W kręgu jego zainteresowań mieszczą się także zagadnienia astrofizyki, geofizyki, kosmologii oraz filozofii nauki. Jest autorem ponad 200 prac naukowych.
Wręczenie doktoratu honoris causa prof. Wakarczukowi odbyło się w ramach Święta Uniwersytetu Wrocławskiego. Obchodzone jest ono co roku 15 listopada - w rocznicę wydania przez cesarza Leopolda I aktu, na mocy którego powstał uniwersytet, a także w rocznicę pierwszych wykładów na uczelni w 1945 r. PDO
PAP - Nauka w Polsce
hes/ gma/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.