"Historia krzemienia" na wystawie w Muzeum Narodowym

<strong>Wszystkie rodzaje krzemieni występujących w Polsce, a wśród nich największy na świecie zbiór krzemieni pasiastych, można będzie obejrzeć na wystawie &quot;Historia krzemienia&quot; - zapowiada Muzeum Narodowe w Kielcach</strong>. Ekspozycja zostanie otwarta w piątek, można ją będzie odwiedzać do końca lutego.

"Krzemień to dla geologów wciąż zagadkowa skała, a dla archeologów unikatowy surowiec mineralny, będący +kamieniem węgielnym+ w cywilizacyjnym pochodzie rodzaju ludzkiego. Z kolei artyści dostrzegli w krzemieniu fascynujący i tajemniczy kamień jubilerski, dający ogromne możliwości twórczej inspiracji" - powiedział PAP kurator wystawy Paweł Król.

Kielecka ekspozycja pozwoli prześledzić występowanie krzemienia w przyrodzie i przybliży jego wykorzystanie od pradziejów po współczesność. Zaprezentowane zostaną m.in. liczne obiekty użytkowe związane z krzemieniem - znamienne dla epoki paleolitu, mezolitu i neolitu przedmioty wykorzystywane w łowiectwie, zbieractwie i rolnictwie, a także późniejsze krzesiwa, zapalarki oraz broń skałkowa i zapalniczki z XVII-XVIII wieku.

Krzemień kolekcjonerski będzie reprezentowany w zbiorze krzemieni pasiastych Jana Chałupczaka z Sandomierza. Kolekcje biżuterii artystycznej wypożyczyło Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Cezary Łutowicz - sandomierski złotnik, Krzysztof Piotrowski i Anna Wojdan z Kielc, autorska galeria "Talizman" Marzeny i Mariana Kwiatkowskich oraz firma W. Kruk z Poznania.

Przedstawione zostaną również rzeźby z użyciem krzemienia pasiastego wykonane przez kieleckiego plastyka Sławomira Micka, przykłady wykorzystania faktury tego krzemienia we wzornictwie przemysłowym projektanta Krzysztofa Piotrowskiego oraz zastosowania krzemienia w przemyśle - poinformował Król.

Krzemień pasiasty wydobywany w Krzemionkach (Świętokrzyskie), w zachowanej kopalni sprzed 4 tysięcy lat, służył do wytwarzania narzędzi pracy i walki - siekierek, różnego rodzaju ostrzy, grotów, strzał i przyborów myśliwskich. Wyrabiano je w skupionych w pobliżu kopalni osadach, a używano w promieniu 800 km.

Krzemień pasiasty występuje jedynie w Polsce, na Sandomierszczyźnie w rejonie Ożarowa, okolicach Iłży i Krzemionek koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Przełamany, ukazuje pierścienie bieli, czerni, szarości, beżu i brązu. Nazywany bywa "polskim diamentem". MCH

PAP - Nauka w Polsce

ls/ jbr/  bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera