Komórki macierzyste pomagają poznać geny niepłodności

Badania gamet otrzymanych z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych pozwoliły na analizę genów zaangażowanych w powstawanie komórek jajowych i plemników. Zdaniem autorów pracy opublikowanej na łamach czasopisma &quot;Nature&quot;, naukowców ze Stanford University, badania te przyczynią się do lepszego zrozumienia przyczyn bezpłodności kobiet i mężczyzn. <br /><br />

Renee Reijo -Pera wraz z kolegami zaprojektowali doświadczenie pozwalające na zbadanie genów i mechanizmów zaangażowanych w powstawanie gamet. Badali cztery linie zarodkowych komórek macierzystych - dwie męskie i dwie żeńskie i wykazali, że gen o nazwie DAZL jest odpowiedzialny za wczesne etapy powstawania komórek jajowych i plemników. Ponadto naukowcy odkryli, że dwa blisko spokrewnione z nim geny - DAZ i BOULE są niezbędne na dalszych etapach rozwoju gamet.

Mutacje w tych genach są związane z bezpłodnością u ludzi, ale ponieważ żaden z nich nie jest obecny u myszy dotychczas było bardzo trudno lepiej je zbadać. Praca naukowców z Uniwersytetu Stanforda pozwoli na dalszą analizę różnicowania gamet i lepsze zrozumienie przyczyn bezpłodności związanej z nieprawidłowym powstawaniem komórek jajowych i plemników.  KDO

PAP - Nauka w Polsce

yy/  bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera