Jeden z gatunków rozgwiazd wsysa bardzo duże ilości wody, by uniknąć przegrzania w trakcie odpływu, gdy zagraża mu silne słońce. O odkryciu nieznanego dotąd wśród zwierząt mechanizmu termoregulacji czytamy w BBC. <br /><br />
W tym czasie zwierzę jest narażone na przegrzanie. Naukowcy z Kanady i USA zaobserwowali, jak tego unika. "Odkryliśmy nową w królestwie zwierząt strategię termoregulacyjną" - mówi dr Sylvain Pincebourde z Uniwersytetu Francoisa Rabelaisa w Tours we Francji.
"Stwierdziliśmy, że w tych dniach, gdy w związku z odpływem rozgwiazdy są narażone na wysokie temperatury, ich waga rośnie" - opowiada badacz. Podczas odpływu rozgwiazdy nie mają jak żerować. Wzrost wagi można więc tłumaczyć jedynie wzrostem poboru wody morskiej - masa ciała rozgwiazdy rośnie dzięki zasysaniu wody - tłumaczy Pincebourde. To pozwala zwierzęciu bronić się przed zmianami temperatury otoczenia podczas późniejszego odpływu. Wsysana ilość wody pozwala obniżyć temperaturę ciała niemal o cztery st. C. - obliczyli naukowcy.
Naukowców zaskoczyła też ilość wody, jaką rozgwiazda jest w stanie w siebie wpompować przez kilka dni. Jak porównują, jest to ilość odpowiadająca wypiciu rano siedmiu litrów wody przez człowieka, który przygotowuje się na południowy upał.
Eksperci ostrzegają jednak, że globalne zmiany klimatu, podnosząc temperatury wody morskiej, mogą rozregulować ten mechanizm. ZAN
PAP - Nauka w Polsce
tot/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.