Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Wrocławski - uczelnia przychylna niepełnosprawnym

<strong>Średnio jeden ze 100 studentów <a href="http://www.uni.wroc.pl/">Uniwersytetu Wrocławskiego j</a>est osobą niepełnosprawną. Uczelnia postanowiła więc bardziej przystosować się do potrzeb takich osób.</strong> Tabliczki w alfabecie Braille&#39;a w budynkach Uniwersytetu dla niewidomych i specjalne pokoje w nowej bibliotece; podjazdy i windy dla inwalidzkich wózków, bezpłatny transport dla niepełnosprawnych ruchowo - to tylko niektóre plany uczelni. Część kosztów pokryją fundusze z UE.

"To inicjatywa naszej uczelni - mówi PAP dr Jacek Przygodzki, rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego. - Chcemy ułatwić studiowanie naszym studentom i doprowadzić do tego, by niepełnosprawni chętnie wybierali nasz Uniwersytet".

Jak można przeczytać na stronie internetowej uczelni, w ubiegłym roku, średnio jeden z 100 studentów jest niepełnosprawny. Ponad sto osób miało kłopoty z poruszaniem się, 65 było niedowidzących lub niewidomych, a około 20 miało kłopoty ze słuchem.

"Najczęściej, gdy mówimy o barierach, które utrudniają studia niepełnosprawnym, myślimy o wózkowiczach. Tymczasem wśród naszych studentów są także osoby niewidome i niedowidzące, głuche i mające inne, ograniczające sprawność problemy" - zaznacza Dorota Dzięcioł, specjalista ds. studentów niepełnosprawnych.

Rzecznik UWr dodaje, że uczelnia stara się poprawić standard nauczania osobom niedowidzącym poprzez zakup większych monitorów w czytelniach wydziałowych, specjalnych szkieł powiększających i programów do tłumaczenia stron internetowych. "Również w nowobudowanej Bibliotece przewidujemy specjalne pokoje dla niepełnosprawnych, w których będą mogli głośno odsłuchiwać książki dla niewidomych lub niedowidzących" - dodaje.

W gmachu głównym uczelni już pojawiły się pierwsze żółte tabliczki z wytłoczonymi w alfabecie Braille'a numerami. Wkrótce mają się znaleźć na drzwiach wszystkich ważnych pomieszczeń dydaktycznych i administracyjnych.

"Na razie zostały oznakowane Gmach Główny, DS. XX-latka, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, Nauk Historycznych i Pedagogicznych, Filologiczny, Nauk Społecznych. Ale oznakowanie będzie rozszerzane na pozostałe Wydziały i jednostki Uniwersytetu" - zapowiada dr Przygodzki.

Natomiast osoby niepełnosprawne ruchowo mogą skorzystać z bezpłatnego transportu, zajęć rehabilitacyjnych na basenie lub wziąć udział w organizowanych przez UWr wyjazdach na obozy rehabilitacyjne. Budowane są podjazdy dla wózków inwalidzkich, windy.

Dla osób, które chciałyby porozmawiać o swoich problemach, dwa razy w tygodniu czynna jest poradnia psychologiczna. Do dyspozycji uczelni jest także tłumacz języka migowego.

Oczywiście wszystkie te rozwiązania wymagają odpowiedniego finansowania.

"Oprócz dotacji z ministerstwa udało nam się uzyskać dodatkowe pieniądze z funduszy unijnych. Dzięki temu będziemy mogli dokupić specjalistyczny sprzęt komputerowy, zmodyfikujemy strony internetowe wydziałów i akademików tak, aby mogły czytać je programy dla niewidomych. Powstanie specjalna strona informacyjna dla studentów niepełnosprawnych, wydamy dla nich broszurę i informator na płycie CD. Będą też mogli skorzystać ze szkoleń, które pozwolą im lepiej funkcjonować w grupie studenckiej i skuteczniej starać się o pracę." - wyjaśnia na stronie UWr Dorota Dzięcioł.

PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

agt/  bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    MNiSW: jeśli doniesienia medialne się potwierdzą, będą konsekwencje dla rektora uczelni w Siedlcach

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Teatr Śląski włącza krakowskich studentów w działalność artystyczną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera