Prąd magnetyczny

Naukowcy odkryli magnetyczny odpowiednik elektryczności: ładunki magnetyczne mogą się zachowywać podobnie jak elektryczne - informuje "Nature".

Zespół Stephena Bramwella z London Centre for Nanotechnology zajął się magnetycznymi monopolami, które występują tylko w specjalnych kryształach, znanych jako spinowy lód. Jak wykazali naukowcy, monopole mogą tworzyć "prąd magnetyczny" - podobny do elektrycznego. Zjawisko, nazwane po angielsku "magnetricity" może znaleźć zastosowanie w budowie komputerowych pamięci.

Istnienie magnetycznych monopoli - magnesów o jednym tylko biegunie - analogicznie do ładunków elektrycznych, przewidywano już sto lat temu, jednak wcześniej nigdzie nie udawało się ich znaleźć. Ich odkrycie ogłosiły dopiero we wrześniu tego roku dwie działające niezależnie grupy badaczy.

Monopole magnetyczne występują w kryształach "spinowego lodu", które składają się z piramidek naładowanych elektrycznie atomów (jonów). W bardzo niskich temperaturach powstają ładunki magnetyczne.

Jeden z zespołów odkrył, że magnetyczne "nibycząstki" mogą się poruszać wspólnie tworząc "prąd magnetyczny"- tak jak ruch elektronów tworzy prąd elektryczny.

Do badań wykorzystano subatomowe cząsteczki zwane mionami, które rozpadają się w ciągu milionowych części sekundy na inne cząstki subatomowe, jednak z kierunku, w jakim, poruszają się te cząstki można wnioskować o polach magnetycznych działających w bezpośrednim otoczeniu mionu. PMW

PAP - Nauka w Polsce

agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera