Budują replikę Świątyni Jerozolimskiej zburzonej w 70 roku n.e,

Izraelscy fanatycy religijni w osiedlu Micpe Jerycho na Zachodnim Brzegu, niedaleko Jerycha w Autonomii Palestyńskiej, przystąpili do budowy naturalnej wielkości repliki Świątyni Jerozolimskiej.

Ten święty przybytek żydowski, którego jedyną pozostałością jest słynna Ściana Płaczu (Zachodnia), zburzony został przez XII legion Tytusa w roku 70 n.e.

Gigantyczny model Świątyni Jerozolimskiej, opisanej szczegółowo w księgach żydowskiej Tory, ma być wykorzystywany w specjalnej "szkole kapłanów" (kohenów), która została w środę uroczyście otwarta w tym osiedlu. "Nowi kapłani służyć będą w Trzeciej Świątyni, która zostanie postawiona w Jerozolimie" - zapowiadają fanatycy.

Głównym elementem projektu w Micpe Jerycho ma być ołtarz, który "mierzyć będzie 16 metrów długości oraz 5 metrów szerokości i wysokości, a więc będzie wielkości małego domku" - powiedział Lewi Hazan, jeden z religijnych aktywistów.

Natomiast rabin osiedla, Jehuda Krojzner, oświadczył: "Głęboko symboliczne znaczenie projektu w Micpe Jerycho równoznaczne będzie z rozpoczęciem budowy Trzeciej Świątyni, która - wedle tradycji religijnej - musi być dziełem ludzkich rąk".

Rabin Krojzner nie chciał jednak odpowiedzieć na pytania dziennikarzy, jaki będzie los meczetów Al-Aksa i Omara (Kopuły Na Skale) - od setek lat stojących w miejscu dawnej Świątyni Jerozolimskiej i będących miejscem kultu dla setek milionów muzułmanów na świecie.

Izraelscy fanatycy religijni budujący replikę świątyni określają ten projekt jako "wydarzenie o przełomowym znaczeniu historycznym". Wszystko to może doprowadzić do eskalacji i tak już gwałtownych zamieszek arabskich, trwających od kilku dni w okolicach jerozolimskiego Wzgórza Świątynnego. Policja izraelska przewiduje, że kulminacja rozruchów może nastąpić w piątek, a umiarkowani przywódcy palestyńscy z Ramallah ostrzegają przed wybuchem "trzeciej intifady".

PAP - Nauka w Polsce, Anna Librowska

az/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera