Dr hab. Tchórzewski: Nobel za przełom w biologii molekularnej

Opracowanie struktury przestrzennej rybosomów to przełom w biologii molekularnej, w postrzeganiu funkcjonowania tej makromolekuły, ponieważ rybosom to jedna z najważniejszych makromolekuł w komórce, która syntetyzuje białka, molekuły zarządzające naszym metabolizmem - powiedział dr hab. Marek Tchórzewski z Zakładu Biologii Molekularnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, komentując nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Tegoroczną Nagrodę Nobla z chemii otrzymali: Venkatraman Ramakrishnan - Amerykanin pracujący w Wielkiej Brytanii, Thomas A. Steitz z USA oraz Ada E. Yonath z Izraela, za prace nad strukturą i funkcją rybosomu. Rybosomy są strukturami kluczowymi dla życia, przekładają bowiem informację genetyczną zawartą w DNA na białka tworzące komórki żywych organizmów.

"Te trzy nagrodzone osoby praktycznie określiły strukturę przestrzenną rybosomu na poziomie atomowym. Daje to wgląd w rozkład poszczególnych atomów w strukturze rybosomu, a co za tym idzie pozwala na precyzyjne określenie funkcjonowania tych makromolekuł " - mówił.

Dodał, że ma to ogromne znaczenie poznawcze dla biologii molekularnej, ponieważ możemy określić jak funkcjonuje rybosom. Ma też znaczenie w poprawie jakości naszego życia.

"Rybosom jest celem dla wielu antybiotyków np. przeciwbakteryjnych. Do tej pory antybiotyki były izolowane ze środowiska naturalnego i dalej udoskonalane. Teraz możemy poznać jak antybiotyk funkcjonuje, jak ulega interakcjom z rybosomem i opracować antybiotyki nowej generacji, które będą działały znacznie szybciej, wydajniej, mniej toksycznie i będą mogły niszczyć nowe szczepy bakterii, które obecnie są oporne na antybiotyki dostępne na rynku" - powiedział Tchórzewski.

Jego zdaniem, opracowanie struktury przestrzennej rybosomów jest przełomem, ponieważ daje nieograniczone możliwości w opracowywaniu nowych leków, np. antybiotyków.

Opracowania struktury przestrzennej rybosomu dokonano na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku i już wtedy wspominano, że jest to odkrycie na miarę nagrody Nobla. Pierwszą osobą, która zapoczątkowała cały proces była Ada Yonath, potem przyłączył się Thomas A. Steitz, a na końcu do badaczy dołączył Venkatraman Ramakrishnan. Molekularne aspekty funkcjonowania rybosomu zaczęto badać już w latach 60. - przypomniał Tchórzewski.KRF

PAP - Nauka w Polsce

tot/ jbr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 12.05.2025. Nowo otwarta Oranżeria Warszewicza w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ W Ogrodzie Botanicznym UJ otwarto oranżerię z roślinami tropikalnymi

  • Fot. Adobe Stock

    Struktura cząsteczek tRNA zbadana mikroskopią krioelektronową

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera