Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki przyznano za osiągnięcia naukowe, które stały się podstawą współczesnej rewolucji technologicznej - wyjaśnił w rozmowie z PAP prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.
Jak wyjaśnił prof. Turski, osiągnięcia Charlesa Kao w dziedzinie włókien szklanych, światłowodów, są tkanką nerwową współczesnej cywilizacji.
"Powoli cała telekomunikacja na świecie - za wyjątkiem +ostatniego kilometra+ pomiędzy centralą komunikacyjną a naszym mieszkaniem - opiera się na światłowodach. Przesyłają one całą informację, którą żyje w tej chwili świat" - powiedział.
Jak wyjaśnił, bez światłowodów nie mogłyby funkcjonować nie tylko nowoczesna telewizja czy internet, ale również medycyna wyglądałaby inaczej. "Nie można byłoby przeprowadzać wielu badań, które są dokonywane przy pomocy wziernikowania, czyli zaglądania do naszego organizmu za pomocą urządzeń medycznych" - tłumaczył prof. Turski.
Wynaleziony przez dwóch pozostałych Noblistów półprzewodnikowy obwód obrazujący, czyli sensor CCD, to urządzenie wykorzystujące tzw. wewnętrzny efekt fotoelektryczny.
"Dzięki temu wynalazkowi każdy z nas może za pomocą telefonu komórkowego czy aparatu fotograficznego robić zdjęcia, które potem możemy wysłać MMS-em czy przez pocztę elektroniczną" - wyjaśnił prof. Turski.
Dodał, że zjawisko, które leży u podstaw działania CCD, jako pierwszy opisywał Albert Einstein. "CCD to dość proste urządzenie, które wykorzystuje podstawy fizyki. Pierwsze CCD miało kilka punkcików, które nazywamy pikselami. Lata pracy nad oryginalnym pomysłem panów Boyla i Smitha spowodowały, że w tej chwili w jednym aparacie fotograficznym nawet kilkanaście milionów pikseli. Zawodowi fotograficy posługują się urządzeniami z CCD posiadającymi ich nawet 60 mln" - powiedział rozmówca PAP.
Prof. Turski tłumaczył, że urządzenia z CCD zrewolucjonizowały nie tylko fotografię, ale odgrywają gigantyczną rolę w nauce. "Przykładem mogą być badania nad projektem +Pi of the Sky+. W jego ramach naukowcy budują specjalne kamery, które zrewolucjonizowały zdolność obserwacji niezwykle dramatycznych wydarzeń w kosmosie, takich jak rozbłyski promieni Gamma" - mówił.
Jak wyjaśnił naukowiec, dziś każdy może zobaczyć jak podstawowa fizyka przetwarza się na urządzenia, które całkowicie zmieniają nasze codzienne życie. "To pokazuje, że warto nawet niewielkie środki finansowe przeznaczać na badania podstawowe, byśmy potem mogli wszyscy korzystać z nowoczesnej techniki" - dodał.
Jego zdaniem, gdyby za każdy piksel np. w telefonach producenci zapłacili choćby jedną miliardową część centa, to - z tak uzyskanych pieniędzy - można by zbudować "dziesiątki urządzeń naukowych takich jak LHC w CERN-ie", a także lepiej diagnozować groźne choroby.EKR
PAP - Nauka w Polsce
tot/ jra/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.