<strong>Obozowe przedmioty należące do byłej więźniarki Auschwitz Genowefy Marczewskiej oraz jej sześcioletniego synka Andrzeja - pasiak, zabawki, naszywka więźniarska z numerem obozowym, a także pamiętnik - trafiły do zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau</strong> - poinformowało biuro prasowe muzeum. Przekazała je rodzina Marczewskich.
Szef działu zbiorów muzeum Igor Bartosik powiedział, że "są to bardzo emocjonalne przedmioty". "Na przykład zabawki, które matka wykonała dla swojego dziecka prawdopodobnie z podeszwy buta lub jakiegoś innego materiału gumowego, jak się domyślamy, z okazji świąt Bożego Narodzenia. Jest tutaj choinka, kot, skrzat. Zapewne chciała w ten sposób choć trochę przypomnieć uwięzionemu dziecku, że o nim pamięta, że myśli" - powiedział Bartosik.
Wyjaśnił, że pamiętnik powstał już po wyzwoleniu, gdy Marczewska wraz z synem dotarli 2 lutego 1945 roku do Krakowa. Genowefa opisała w nim pobyt w obozie.
Kierownik archiwum muzeum Wojciech Płosa, powiedział, że była więźniarka "spisywała to, co spotkało ją w obozie, z myślą, że kiedyś jej syn będzie miał okazję to przeczytać i odnieść się do tego, co zapamiętał". "To bardzo wstrząsający dokument. Spisane są tutaj reakcje małego dziecka na codzienność obozową, na strach, bicie, głód, choroby" - podkreślił.
Po wybuchu powstania w Warszawie, poprzez obóz przejściowy w Pruszkowie, w sierpniu i wrześniu 1944 roku Niemcy deportowali do KL Auschwitz około 13 tys. mieszkańców Warszawy. Osadzono ich w Auschwitz II-Birkenau. Najliczniejsze transporty dotarły do Auschwitz 12 i 13 sierpnia. Wśród blisko 6 tys. osób znajdowało się około tysiąca dzieci i młodzieży.
Większość więźniów z transportów warszawskich przeniesiono po kilku lub kilkunastu tygodniach do innych obozów, w głębi Trzeciej Rzeszy, i zatrudniono w przemyśle zbrojeniowym. W Auschwitz wyzwolenia doczekało co najmniej 298 warszawiaków - dzieci, kobiet i mężczyzn.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. SZF
PAP - Nauka w Polsce
hes/ jbr/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.