Pasożyt przewodu pokarmowego chroni przed alergią

Tęgoryjec dwunastnicy może się przyczynić się do opracowania nowych leków na alergie i astmę - wynika z badań przeprowadzonych w Wietnamie, o których informuje na swojej stronie internetowej Uniwersytet w Nottingham. Gdy naukowcy wytępili pasożyty z przewodu pokarmowego wietnamskich dzieci okazało się, że wystąpiła u nich alergia na roztocze.

W krajach rozwiniętych problem pasożytów układu pokarmowego został prawie całkowicie wyeliminowany. Jednak w Wietnamie zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy i innymi pasożytami są bardzo częste - na obszarach wiejskich dotykają nawet dwojga na troje dzieci. Jednocześnie bardzo mało osób cierpi na alergie i astmę.

Zdaniem ekspertów, przez miliony lat koewolucji pasożyty nauczyły się tłumić odpowiedź immunologiczną i zapewniać sobie dłuższy pobyt w organizmie gospodarza. Usunięcie takiego "stałego gościa" powoduje naruszenie równowagi immunologicznej, czego rezultatem może być rozwój alergii, a nawet astmy.

W badaniach brytyjskich i wietnamskich naukowców wzięło udział 1500 dzieci w wieku od 6 do 17 lat. U tych, którym podano leki przeciwpasożytnicze zaobserwowano znacznie zwiększone ryzyko rozwoju alergii na roztocza kurzu domowego.

"Należy teraz dokładnie dowiedzieć się, kiedy i w jaki sposób pasożyty programują ludzki układ odpornościowy chroniąc przy tym przed alergiami" - zaznacza jeden z badaczy dr Carsten Flohr z Uniwersytetu w Nottingham.

Naukowcy mają nadzieję, że ich badania przyczynią się do opracowania leków, które działałyby podobnie jak pasożyty, hamując reakcję organizmu na alergeny. KOC

PAP - Nauka w Polsce

agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera