Współcześni Skandynawowie nie są potomkami plemion, które przybyły na te ziemie pod koniec epoki lodowcowej. Najprawdopodobniej pochodzą oni od przesiedleńców z późniejszego okresu, kiedy pojawiło się już rolnictwo. Do takiego wniosku doszli naukowcy szwedzcy, którzy przeprowadzili badania genetyczne i archeologiczne.
Naukowcy badali DNA szczątków ludzi epoki kamiennej po to, by ustalić, czy techniki rolnicze zostały sprowadzone przez imigrantów, czy też były innowacjami myśliwych-zbieraczy.
"Uzyskanie wiarygodnych danych z DNA tak starych szczątków ludzkich wymaga bardzo skomplikowanej pracy" - powiedziała Helena Malmstroem z Wydziału Biologii Ewolucyjnej. Przed trzema laty zaczęła się ona zajmować badaniem DNA, które zachowało się do naszych czasów w szczątkach ludzkich z epoki kamiennej. YY
PAP - Nauka w Polsce
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.