Archeolodzy z Uniwersytetu w Moguncji odkryli w środkowych Niemczech pozostałości rzymskiej osady z ok. II wieku - informuje serwis internetowy Stars and Stripes.
Archeolodzy znaleźli rzymskie monety, fragmenty naczyń, płytki dachówkowe i dekorowane cegły, a także 23 bryły nieobrobionego ołowiu.
Jak poinformował dr. Guntram Schwitalla, okręgowy archeolog Hesji, rzymska osada pochodzi z II w. n.e., a jej zabudowania mają charakter obiektów cywilnych.
Naukowcy zainteresowali się tym miejscem jako celem badań archeologicznych ze względu na jego korzystne położenie nad Renem jako źródłem zaopatrzenia w wodę, dobrą ziemię dla produkcji rolnej i położenie w sąsiedztwie obozu treningowego rzymskiej armii.
Archeolog Guido Schnell zwraca uwagę, że stanowisko znajduje się niedaleko Moguncji, która w czasach rzymskich była dużym miastem (o nazwie Moguntiacum), gdzie stacjonowały cztery legiony rzymskiej armii.
Ich liczba wskazuje na duże znaczenie miasta, gdyż cała rzymska armia w tym czasie składała się z około 25-30 legionów.
Zdaniem Christiane Dostewitz, archeolog kierującej pracami wykopaliskowymi na stanowisku, dotychczasowe znaleziska wskazują na cywilny charakter odkrytej osady. Naukowcy mają nadzieję uzyskać więcej szczegółowych informacji o osadzie - w miarę postępu prac wykopaliskowych. JOT
PAP - Nauka w Polsce
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.