<strong>Ponad 50 uczniów i nauczycieli całej Polski weźmie udział 5 i 6 października w drugiej edycji konferencji "Astronomia w szkole" w Planetarium Śląskim w Chor</strong>zowie. Celem spotkania jest poszukiwanie sposobów na zainteresowanie młodych ludzi - głównie uczniów gimnazjów i szkół średnich - nauką.
Spotkanie organizuje firma Microsoft w ramach projektu "Partnerstwo dla Przyszłości", Planetarium Śląskie, Śląskie Kuratorium Oświaty oraz firma 2Business Consulting Group.
Podczas dwudniowej konferencji zostaną omówione nowatorskie metody pracy podczas lekcji i zajęć dodatkowych.
Podczas pierwszego dnia swoje pomysły i doświadczenia będą przedstawiać nauczyciele. Tego dnia odbędzie się również sesja warsztatowa poświęcona poszukiwaniu planetoid, którą poprowadzi Bogusław Lanuszny, nauczyciel fizyki i astronomii z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach.
We wtorek, drugiego dnia konferencji odbędą się kolejne warsztaty. Pierwsze z nich będą dotyczyły wykorzystania zdalnie sterowanych teleskopów internetowych (poprowadzi je Cezary Filipiuk, nauczyciel fizyki z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie; przewidziana jest sesja na teleskopie znajdującym się w amerykańskim Ironwood North Observatory), a kolejne - poszukiwania komet na zdjęciach pochodzących z należącego do NASA i ESA orbitalnego obserwatorium słonecznego SOHO (za tę część odpowiada Michał Kusiak, odkrywca blisko pięćdziesięciu komet, student astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim i współpracownik portalu Astronomia.pl).
Podczas spotkania wykład dotyczący astronomii edukacyjnej ma również wygłosić dr hab. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i polski koordynator europejskiego programu Hands-On Universe.JPO
PAP - Nauka w Polsce
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.