Dyrektor IMGW wiceprzewodniczącym Regionalnej Asocjacji europejskiej

<strong>Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) Mieczysław Ostojski został we wtorek wybrany nowym wiceprzewodniczącym Regionalnej Asocjacji europejskiej (RA VI WMO).</strong> Po raz pierwszy Polak objął tak wysokie miejsce w strukturach Światowej Organizacji Meteorologicznej(WMO) - poinformował rzecznik prasowy IMGW, Łukasz Legutko.

Jak wyjaśnił Legutko, Regionalne Asocjacje to organy statutowe WMO, których zadaniem jest organizacja i koordynacja współpracy między narodowymi służbami meteorologicznymi i hydrologicznymi w poszczególnych sześciu regionach świata.

Polska wraz z krajami europejskimi oraz kilkoma azjatyckimi, położonymi w basenach Morza Śródziemnego i Morza Czarnego jest włączona w prace Szóstej Asocjacji. RAVI rozciąga się od Islandii i Portugalii na zachodzie po Federację Rosyjską na wschodzie, oraz od Skandynawii na północy po Jordanię, Izrael i Liban na południu.

"Cały obszar RA VI liczy 50 państw członkowskich, z których 27 należy do Unii Europejskiej. Budżet dla służb pięćdziesięciu państw wynosi około 1,9 miliarda euro. Całkowita liczba pracowników zatrudnionych w służbach należących do RA VI to około 75 tys. osób" - dodaje rzecznik IMGW.

Narodowe służby w wielu krajach wykonują obok podstawowych obowiązków tzn. monitorowania i prognozy pogody oraz klimatu jeszcze inne zadania z zakresu hydrologii, służby morskiej (oceanograficznej), monitorowania środowiska, służby lotniczej, obrony, sejsmologii, usług handlowych, badań i szkoleń.

Sesje Asocjacji Regionalnych odbywają się co cztery lata i dokonuje się na nich wyboru przewodniczącego i jego zastępcy. AGT

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera