Gadacz: prof. Skarga była wielkim autorytetem w polskiej filozofii

<strong>Filozof prof. Tadeusz Gadacz wspomina zmarłą 18 września prof. Barbarę Skargę jako jeden z ostatnich wielkich autorytetów w polskiej filozofii</strong>. &quot;Prof. Skarga pojmowała filozofię nie tylko jako wiedzę, ale przede wszystkim mądrość, pewną postawę życiową. Używała filozofii jak broni w obronie fundamentalnych wartości&quot; - powiedział Gadacz.

Prof. Gadacz przypomniał, że Barbara Skarga nie zamykała się w świecie naukowych spekulacji. "Zawsze angażowała się w życie. Podczas wojny była łączniczką AK, potem trafiła za to na Syberię, gdzie w łagrze spędziła 10 lat. Te przeżycia nie załamały jej jednak, nie należała do ludzi, którzy poddają się nieszczęściu. Swoje doświadczenia z Syberii opisała bardzo pięknie w książce +Po wyzwoleniu+" - przypomniał Tadeusz Gadacz.

Do Polski Barbara Skarga wróciła dopiero w 1955 roku i znalazła pracę na Uniwersytecie Łódzkim. "Na początku swojej kariery zajmowała się historią filozofii, zwłaszcza pozytywistycznej. Pisała m.in. o Comtem i Bergsonie. Jednak najciekawsze wydają mi się późne książki prof. Skargi, takie jak +Ślad i obecność+ czy +Kwintet metafizyczny+. Jako filozof Barbara Skarga nie ulegała modom, zawsze najważniejszy był dla niej fenomen człowieka - istoty, która myśli" - powiedział filozof.

"Barbara Skarga była myślicielem ogromnej klasy, pięknie też pisała po polsku. Uważała, że rolą inteligencji jest angażowanie się w życie społeczne, niepozostawanie obojętnym. Dla prof. Skargi filozofia była bronią, którą walczyła w obronie fundamentalnych wartości. Niejednokrotnie zabierała głos w sprawach publicznych, niekiedy w sposób bardzo zdecydowany. Przykro, że po niedawnej śmierci Leszka Kołakowskiego odchodzi kolejny wielki autorytet polskiej filozofii" - dodał Gadacz. ASZW

PAP - Nauka w Polsce

abe/ jra/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera