<p>Od rana Niemcy podejmują ostateczne natarcie na Oksywie. Walki trwają do godz. 17.30. Po siedmiodniowej obronie Kępa Oksywska pada. Dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża płk Stanisław Dąbek popełnia samobójstwo. Z około 15 tysięcy żołnierzy i ochotników broniących Oksywia ginie i odnosi rany około 5 tysięcy. Na Wybrzeżu Polacy utrzymują się już tylko na Helu.</p>
Dowódca 14. Pułku Ułanów Jałowieckich płk Edward Godlewski decyduje się na szarżę rozrywająca pierścień wojsk niemieckich pod Wólką Węglową. Ma to otworzyć drogę do Warszawy resztkom Armii „Poznań”. Podczas szarży ginie około 100 ułanów (około 20 proc. stanu pułku). Włoski korespondent wojenny Mario Appelius przestawił to wydarzenie w sposób mocno przerysowany. Przyczyniło się to do powstania mitu o samobójczych szarżach polskich ułanów, którzy z lancami stawali przeciwko czołgom.
Dowództwo Obrony Warszawy informuje: „Na Pradze dzisiejszej nocy nieprzyjaciel nacierający od północy, został odparty i poniósł duże straty. Nasze oddziały dokonały wypadów na południe Pragi odrzucając nieprzyjaciela od przedpola. Na całym odcinku zachodnim Warszawy nasze oddziały wysunęły się głęboko naprzód zwalczając skutecznie opór nieprzyjaciela. Akcja dalsza na tym odcinku trwa”.
W przemówieniu radiowym do mieszkańców stolicy Stefan Starzyński odpowiada m.in. na orędzie prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 17 września. Mówi: „Melduję posłusznie, Panie Prezydencie gdziekolwiek w tej chwili jesteś i słyszysz meldunek z Warszawy - melduję, że lud Warszawy nie stracił ducha, honoru i dumy. Lud Warszawy bohatersko stoi na swoich posterunkach - trwał, trwa i trwać będzie”.
Komunikat Obrony Lwowa podaje: „Kolumny sowieckie, które nad ranem posunęły się pod nasze pozycje wycofały się z przedpola. Stwierdzono w pewnych punktach postój kolumn sowieckich obok oddziałów niemieckich, co zadaje kłam zapewnieniom dowódców sowieckich, by mieli bić się z Niemcami. Nasze oddziały na odcinku północnym przeszły do natarcia. Zlikwidowano parę gniazd oporu nieprzyjacielskiego. Natarcie posuwa się dalej. Młode bataliony ochotnicze Brygady Obrony Lwowa przechodzą chrzest ogniowy”.
Armia Czerwona zajmuje Wilno. Rozpoczyna się bohaterska obrona Grodna. Pierwszy atak sowieckich czołgów, nacierających - co było zaskoczeniem - od zachodu, zostaje odparty.
Pod Tomaszowem Lubelskim trwają ciężkie boje oddziałów Armii „Kraków” z wojskami niemieckimi zagradzającymi im marsz na południowy-wschód kraju.
10. Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej płk. Stanisława Maczka przekracza granicę węgierską i zostaje internowana.
Triumfalne wkraczający do Gdańska Hitler zapewnia, że „Polska nie powstanie już nigdy w granicach traktatu wersalskiego. Rękojmią tego są nie tylko Niemcy, rękojmią tego jest także Rosja”.
W Krakowie ukazuje się pierwszy numer konspiracyjnego pisma "Polska Żyje".ESZ
PAP - Nauka w Polsce
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.