"Losy Polski i Polaków w okresie II wojny światowej"

Z<strong> okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, nakładem Wydawnictwa Bellona i Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka &quot;Losy Polski i Polaków w okresie II wojny światowej&quot;.</strong> &quot;Skierowana jest przede wszystkim do młodzieży, dla której ostatnia wojna - a przede wszystkim postawa Polaków w tych ekstremalnie trudnych warunkach, w czasach ciągłych niełatwych wyborów, w okresie poniżenia i upadku wszelkiej wartości - tonie powoli w mroku niezrozumienia&quot; - czytamy we wstępie do publikacji. Autorami tekstów są historycy wojskowości: Edward Pawłowski, Zbigniew Wawer, Andrzej Chmielarz, Tadeusz Kondracki, Janusz Odziemkowski, Tadeusz Panecki i Piotr Rozwadowski. Informacje historyczne i polityczne dotyczące Polski i świata w okresie II wojny światowej przygotowali autorzy i redaktorzy Wydawnictwa Naukowego PWN.

Jak deklarują we wstępie historycy, w swojej pracy chcieli pokazać możliwie pełny obraz września 1939 roku, kiedy to Polska została zaatakowana 1 września przez armię III Rzeszy, a 17 września przez Armię Czerwoną. Autorzy podkreślają przy tym potrzebę nowego spojrzenia na wielokrotnie podejmowane w okresie powojennym tematy - powstanie, rozwój i działalność Wojska Polskiego na Wschodzie w latach 1943-1945 oraz działania zbrojnego niepodległościowego podziemia.

"Tak się bowiem złożyło, że zarówno w odniesieniu do wojska na Wschodzie, jak i podziemnych formacji niepodległościowych, znajduje się w literaturze przedmiotu tyle zakłamań, niedomówień, a niekiedy świadomych przeinaczeń, że często nawet wyrobionemu Czytelnikowi trudno jest określić, co było prawdą, a co wytworem wyobraźni wielu" - uważają.

Publikację zamyka słownik biograficzny. Przedstawiono w nim sylwetki 600 polskich żołnierzy, polityków działaczy podziemia niepodległościowego. Uzupełniony jest i około 250 haseł z historii powszechnej. ESZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera