<p>W Nowogrodzie nad Narwią przez pięć dni (od 6 września) bronią się żołnierze III batalionu 33. Pułku Piechoty Strzelców Kurpiowskich. Wspólnie z mieszkańcami miasta bronią przepraw przez Narew. W walkach jednostka traci 60 proc. żołnierzy.</p>
Sztab Naczelnego Wodza w komunikacie nr 11 informuje: „Lotnictwo nieprzyjacielskie w dalszym ciągu bombarduje linie komunikacyjne, miasta, oddziały wojskowe i ludność cywilną. Na Suwalszczyźnie - bez zmian. W okolicach Łomży, między Bugiem i Narwią nasza armia w ciężkich zmaganiach z wrogiem, który rzucił wielkie siły lotnictwa i broni pancernej. Koło Modlina - bez zmian. Warszawa odrzuciła natarcie nieprzyjaciela. Koło Kutna ciężkie walki. Koło Sanu toczą się zacięte boje. Wbrew kłamliwym wieściom nadanym przez radio i prasę niemiecką Gdynia znajduje się nadal w rękach polskich”.
Niemcy bombardują Krzemieniec. Miasto jest tymczasową siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych i korpusu dyplomatycznego.
Pod Warszawę przyjeżdża Hitler.
41. Dywizja Piechoty Rezerwowa zostaje zmasakrowana w bitwie pościgowej pod Węgrowem przez niemiecką dywizję "Kempf".
W nocy z 11 na 12 września pod Kałuszynem ma miejsce szarża 4. szwadronu 11. Pułku Ułanów Legionowych. Dzięki temu 6. Pułk Piechoty 1. Dywizji Piechoty Legionów odbija miasto z rąk niemieckiej 11. Dywizji Piechoty. Polacy tracą 180 żołnierzy. ESZ
PAP - Nauka w Polsce
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.