Naukowcy będą chronić sieję łebską

Jezioro Łebsko. Źródło: Wikipedia
Jezioro Łebsko. Źródło: Wikipedia

<strong>Wspomaganie rozrodu zarówno naturalnego jak i sztucznego i poprzez to zachowanie populacji rzadkiego gatunku ryby siei łebskiej zakłada projekt naukowców z Olsztyna i Słowińskiego Parku Narodowego</strong>. Umowę w sprawie projektu ochrony i rozrodu siei łebskiej podpisali w Olsztynie przedstawiciele <a href="http://www.uwm.edu.pl/">Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego</a>, <a href="http://www.infish.com.pl/?m=o&amp;sm=patron">Insytutu Rybactwa Śródlądowego PAN </a>i <a href="http://www.slowinskipn.pl/spn_pl.php">Słowińskiego Parku Narodowego</a>. Program ochrony siei łebskiej ma wartość 800 tysięcy euro, z czego dofinansowanie unijne wynosi 675 tysięcy euro, zaś pozostała kwota 125 tysięcy euro to wkład własny lidera projektu - Uniwersytetu w Olsztynie.

"Celem projektu jest utrzymanie bioróżnorodności jeziora Łebsko poprzez zachowanie populacji siei łebskiej. Chodzi m.in. o opracowanie nowego modelu zarybiania jeziora sieją jak i opracowanie oraz wdrożenie programów szkoleniowych podnoszących świadomość społeczną w zakresie ochrony" - powiedziała dr Anna Wiśniewska z Wydziału Ochrony Środowiska i Rybactwa Uniwersytetu.

Sieja łebska jest autochtonicznym gatunkiem występującym w jeziorze Łebsko o unikalnej puli genowej. Od wielu lat obserwacje wskazywały na zmniejszanie się liczebności populacji i dlatego w opinii beneficjentów programu wymaga szybkich działań ochronnych.

Już w "Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk", sporządzonej w Bernie 19 września 1979 roku i ratyfikowanej przez Polskę w 1996 roku, jako chronione gatunki fauny znalazł się zapis "Coregonus (sieja) wszystkie gatunki". ALI

PAP - Nauka w Polsce

tot/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: dzięki implantom ślimakowym możemy przywrócić słuch całkowicie głuchym dzieciom

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze sprawdzili, ile mikroplastiku jedzą ptaki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera