Zwykle, kiedy nasz rozmówca zanadto się do nas przybliża, odczuwamy dyskomfort. Przekracza bowiem niewidzialną barierę naszej prywatnej przestrzeni. Okazuje się, że za to odczucie są odpowiedzialne struktury naszego mózgu zwane jądrami migdałowatymi - informują naukowcy na łamach "Nature Neuroscience".
Okazuje się, że przy uszkodzeniu jąder migdałowatych chorzy nie odczuwają żadnego dyskomfortu podczas naruszania przestrzeni prywatnej. Mogą rozmawiać wręcz nos przy nosie, nie uświadamiając sobie, że robią coś wbrew uznawanym konwencjom.
Jądra migdałowate to struktury naszego mózgu, które odpowiadają m.in. za rozpoznawanie negatywnych emocji. Ludzie z uszkodzeniami tej części mózgu nie dostrzegają, że osoba na zdjęciu boi się lub jest wściekła.
Naukowcy pod kierunkiem Ralpha Adolphsa i Daniela Kennedy\\'ego z California Institute of Technology sformułowali swoje spostrzeżenia, badając wyjątkowy przypadek 42-letniej kobiety, zwanej w artykule SM, która miała uszkodzone oba jądra migdałowate.
Żadne wcześniejsze badania prowadzone na ludziach nie wiązały uszkodzenia jąder migdałowatych z tego typu zaburzeniem. Jedynie doświadczenia na małpach wskazywały, że osobniki mające takie uszkodzenia, miały zwyczaj skracać dystans w kontaktach z innymi małpami i z ludźmi.
Naukowcy zaaranżowali eksperyment, w którym SM oraz 20 zdrowych ochotników ustawiało się w pewnej odległości od eksperymentatora, a następnie przybliżało się do niego do momentu, aż poczują się najbardziej komfortowo. Za pomocą urządzenia laserowego mierzono odległość od brody eksperymentatora do brody uczestnika eksperymentu.
Przeciętny preferowany dystans wśród ochotników wynosił 64 cm, u SM - 34 cm. SM twierdziła, że czuje się komfortowo nawet nos w nos z eksperymentatorem. Bez znaczenia było przy tym, kto to był i jak dobrze go znała.
Zdaniem naukowców, ich badania mogą mieć znaczenie w zrozumieniu zjawiska autyzmu - schorzenia, które polega na zaburzeniu w umiejętności nawiązywania relacji z otoczeniem. KRX PAP - Nauka w Polsce agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.