Historia i kultura

X Dni Twierdzy i Starego Miasta Kostrzyn nad Odrą

Inscenizacja bitwy o Stare Miasto z 1945 roku, prezentacja grup rekonstrukcji historycznej od średniowiecza po II wojnę światową, słowiańska biesiada i konferencja historyczna - to niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników X<strong> Dni Twierdzy i Starego Miasta Kostrzyn nad Odrą</strong>. Impreza odbędzie się w dniach 11- 13 września.

Trzydniowe obchody otworzy w piątek (11 września) - organizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - konferencja naukowa "Zabytkom na odsiecz: śladami grodów, zamków i twierdz" (hotel "Bastion", ul. Graniczna 1). Jej uczestnicy będą dyskutować m.in. na temat średniowiecznych obwarowań miast w województwie lubuskim, najstarszych neolitycznych fortyfikacjach w Polsce, grodziskach kultury łużyckiej z epoki brązu w Polsce Środkowej, wczesnośredniowiecznym grodzisku w Kostrzynie, kolejach wąskotorowych w twierdzach Cesarstwa Niemieckiego i twierdzy kostrzyńskiej podczas okupacji francuskiej.

Patronat nad Europejskimi Dniami Dziedzictwa w Kostrzynie sprawuje Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.

W sobotę (12 września) z centrum miasta w kierunku Starego Miasta przejdzie korowód przebierańców z różnych epok. Zaplanowano także pokaz C. K. Regimentu Krakowskiej Artylerii Fortecznej, prezentację V Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego (pokazy Kostrzyńskiej Gwardii Strzeleckiej), inscenizację bitwy o twierdzę Kostrzyn 1945 w wykonaniu Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej oraz otwarcie wystawy w Bastionie Filip "Twierdza Kostrzyn w XVI-XVIII w. - narodziny i rozwój".

X Dni Twierdzy i Starego Miasta Kostrzyn nad Odrą zakończy w niedzielę, 13 września "Biesiada Słowiańska". Zaplanowano m.in. pokazy broni i walk wojów słowiańskich, pokazy mody słowiańskiej, rekonstrukcję słowiańskich obrzędów ofiarnych, pokazy dawnego rzemiosła oraz koncerty zespołów "Kwartet Jorgi" oraz "Radogost".

X Dniom będą towarzyszyć m.in. pokazy historyczne dla dzieci, koncert pieśni ludowo-patriotycznych, zawody w strzelaniu z łuku sportowego i broni pneumatycznej, wycieczki motorówką po Odrze, pokazy judo, stoiska broni dawnej i współczesnej oraz kiermasz książki.

Więcej informacji na stronie www.muzeum.kostrzyn.pl ESZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Cytadela w Starej Dongoli z zaznaczeniem lokalizacji domostw  omówionych w  artykule (opracowanie: Adrian Chlebowski). Źródło: African Archaeological Review

    Co jadano w Starej Dongoli? Sorgo, pszenica i jęczmień podstawowymi składnikami lokalnej diety

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Benedykt Dybowski został naukowcem na zesłaniu, a potem udał się tam już dobrowolnie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera