Wikipedia ma już ponad trzy miliony haseł

17 sierpnia Wikipedia, pisana i redagowana przez internautów encyklopedia, została uzupełniona o trzymilionowe hasło. Chodzi o jej najobszerniejszą, angielską wersję. Tego samego dnia jej polska odmiana miała ponad 628 tysięcy wpisów.

Słowo Wikipedia to połączenie wyrazów wiki (wiki wiki to po hawajsku bardzo szybko) i encyklopedia. Od czasu swojego powstania, tj. 15 stycznia 2001 roku rozrosła się do rozmiarów największej encyklopedii dostępnej w internecie.

Projekt zainicjowany został przez grupę zapaleńców, wśród których najważniejszą rolę pełnili od początku biznesmen Jimmy Wales i filozof Larry Sanger. Tygodnik "Time" nazwał ją kosmicznym kompendium wiedzy, a miesięcznik "Nature" - prawie równie dokładnym źródłem wiedzy co słynna Encyklopedia Britannica.

Wikipedia ma 10 mln zarejestrowanych użytkowników, którzy przez 8 lat jej istnienia dokonali 326 mln operacji w jej najobszerniejszej, angielskiej bazie danych.

Wikipedia jest tworzona, kontrolowana i poprawiana przez swych użytkowników i ciągle przez to doskonalona i rozwijana. Jej polska wersja wraz z niemiecką, francuską, włoską i japońską należy do grupy najprężniejszych i najszybciej rozwijających się Wikipedii nieanglojęzycznych.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera