17 sierpnia Wikipedia, pisana i redagowana przez internautów encyklopedia, została uzupełniona o trzymilionowe hasło. Chodzi o jej najobszerniejszą, angielską wersję. Tego samego dnia jej polska odmiana miała ponad 628 tysięcy wpisów.
Projekt zainicjowany został przez grupę zapaleńców, wśród których najważniejszą rolę pełnili od początku biznesmen Jimmy Wales i filozof Larry Sanger. Tygodnik "Time" nazwał ją kosmicznym kompendium wiedzy, a miesięcznik "Nature" - prawie równie dokładnym źródłem wiedzy co słynna Encyklopedia Britannica.
Wikipedia ma 10 mln zarejestrowanych użytkowników, którzy przez 8 lat jej istnienia dokonali 326 mln operacji w jej najobszerniejszej, angielskiej bazie danych.
Wikipedia jest tworzona, kontrolowana i poprawiana przez swych użytkowników i ciągle przez to doskonalona i rozwijana. Jej polska wersja wraz z niemiecką, francuską, włoską i japońską należy do grupy najprężniejszych i najszybciej rozwijających się Wikipedii nieanglojęzycznych.
PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.