"Lancet": Dioksyny do otrucia Juszczenki były z laboratorium

Dioksyny, którymi próbowano otruć Wiktora Juszczenkę w roku 2004, gdy był kandydatem na prezydenta Ukrainy, były tak czyste, że bez najmniejszych wątpliwości powstały w laboratorium - wynika z nowego opracowania, opublikowanego czasopismo medyczne "Lancet".

Mimo jednoznacznych ustaleń co do tego, że dioksyny te pochodzą z laboratorium, naukowcy wciąż nie są w stanie określić, z którego, toteż wciąż nie wiadomo, kto stoi za próbą otrucia Juszczenki - obecnie prezydenta Ukrainy.

Kiedy Juszczenko ciężko zachorował po kolacji w Kijowie we wrześniu 2004 roku, badający go lekarze ustalili, że poziom dioksyn w jego krwi 50 000 razy przekracza normę.

Dioksyny powstają w śladowych ilościach w różnych reakcjach chemicznych przeprowadzanych w przemyśle czy też w czasie spalania odpadów tworzyw sztucznych, których cząsteczki zawierają atomy chloru.

Typ dioksyn, które lekarze wykryli u Juszczenki, to najbardziej toksyczny rodzaj. Dioksyna ta zwana TCDD wchodziła w skład tzw. mieszanki pomarańczowej (ang. Agent Orange) - preparatu bojowego do niszczenia roślin stosowanego przez Amerykanów na skalę masową podczas wojny w Wietnamie.

W opracowaniu zamieszczonym w piśmie "Lancet" lekarze Juszczenki informują, że jego ciało w ciągu 15 i pół miesiąca pozbyło się połowy dioksyn, czyli znacznie szybciej niż przewidywali niektórzy eksperci, którzy sądzili, że zajmie to lata.

Niezwiązany z opracowaniem w "Lancecie" naukowiec z wydziału chemii uniwersytetu Cambridge John Emsley uważa, że poziom dioksyn w ciele Juszczenki świadczy o celowym jego otruciu.

Prokuratura ukraińska ustaliła, że Juszczenko został zatruty dioksynami wyprodukowanymi w laboratorium w Rosji, Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. Toczące się od kilku lat śledztwo nie ustaliło, kto stoi za próbą otrucia. MMP

PAP - Nauka w Polsce

ap/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera