Elektrony się dzielą

Udało się zaobserwować podział na mniejsze cząstki elektronów płynących przez bardzo cienki drucik - informuje serwis "EurekAlert".

Odkrycia dokonał zespół naukowców z University of Cambridge oraz University of Birmingham. Elektrony dzieliły się na dwie cząstki- spinon i holon. Podobne zjawisko zachodzące w niskich temperaturach przewidział w roku 1981 fizyk Duncan Haldane.

Elektron, odpowiadający za przepływ prądu elektrycznego i efekty magnetyczne jest uważany za cząstkę elementarną. Pojedynczego elektronu nie udało się podzielić na mniejsze cząstki, natomiast eksperyment polegający na przepuszczeniu wielu elektronów przez cienki drucik odprowadził do ich rozszczepienia.

Naładowane ujemnie elektrony wzajemnie się odpychają. W przypadku bardzo cienkich przewodników jest to utrudnione - dlatego zachowują się inaczej niż w warunkach typowych i dochodzi do rozpadu na mniejsze cząstki. Naukowcy posłużyli się drutem odpowiadającym średnicą zaledwie 30 atomom, eksperyment przeprowadzono w temperaturze jednej dziesiątej stopnia powyżej zera bezwzględnego.

Badania zjawisk zachodzących w bardzo cienkich drutach, w bardzo niskich temperaturach mają duże znaczenie dla skonstruowania komputera kwantowego. PMW

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera