Jedyna w Polsce aguja trafiła do Leśnego Parku Niespodzianek

Aguja, ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, trafiła do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu (Beskid Śląski). To jedyny okaz tego ptaka w Polsce. W Beskidy trafił z hodowli w Niemczech - poinformował w czwartek sokolnik z Parku Tomasz Zawadzak.

Zawadzak powiedział, że ustrońska aguja to dwuletnia samica. "Jest już troszkę ułożona, była wychowywana przez ludzi typowo do pokazów sokolniczych i właśnie zaczyna już latać w naszym parku" - powiedział.

Aguja jest dużym ptakiem drapieżnym z rodziny jastrzębiowatych. Rozpiętość skrzydeł sięga 190 cm i żyje do 30 lat. Upierzenie aguii jest identyczne bez względu na płeć: głowa i pierś są łupkowoszare, pierś biało nakrapiana, spód biały, szaro prążkowany. Ptak w naturze zamieszkuje Amerykę Południową. W Europie są tylko dwa miejsca ich hodowli, która jest wyjątkowo trudna. "W tym roku w Europie na świat przyszła tylko jedna aguja" - dodał Tomasz Zawadzak.

Leśny Park Niespodzianek powstał na górze Równica w Beskidzie Śląskim. Powstał w lesie bukowym, który rozciąga się na południowym stoku góry. Część przyrodnicza parku pozostaje pod ścisłą ochroną. Turyści mogą w nim odpocząć na łonie przyrody i przede wszystkim obserwować dzikie zwierzęta. Na terenie parku znajdują się między innymi jelenie szlachetne, daniele, muflony, jelenie sicka, dziki, koza karłowata, sarny, a także stacja ptaków drapieżnych. SZF

PAP - Nauka w Polsce

tot/ jbr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera