Największy francuski lodowiec zmalał o 22 proc. przez 40 lat

Największy francuski lodowiec, który znajduje się na bezludnych Wyspach Kerguelena w Antarktyce, na Oceanie Indyjskim, utracił w ciągu ostatnich 40 lat ok. 20 proc. powierzchni, a proces jego topnienia od 1991 roku staje się coraz szybszy.

Narodowe Centrum Badań Naukowych (CNRS) we Francji w komunikacie podkreśla, że "ostatnio obserwowane ubytki powierzchni lodowców są niewątpliwie związane z wysokimi temperaturami i nikłymi opadami odnotowywanymi od wczesnych lat 80. ubiegłego stulecia".

"Czapa Cooka", największy lodowiec na terytoriach francuskich, w 1967 roku miał 500 kilometrów kwadratowych powierzchni. W 1991 r. zmniejszył się do 448 km kwadratowych i w 2003 r. - do 403 km kw. Grubość skorupy lodowca maleje przeciętnie o półtora metra rocznie, co wykazały zdjęcia satelitarne.

Jak wynika z badań prowadzonych przez CNRS, kurczenie się lodowców nie jest wyłącznie wynikiem globalnego ocieplenia spowodowanego ludzką działalnością, lecz także konsekwencją naturalnego wzrostu temperatur po chłodniejszym okresie na naszej planecie, który trwał do ostatnich dziesięcioleci XIX wieku.IK

PAP - Nauka w Polsce

kar/ tot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Autonomiczny pływak Argo podczas pracy – widoczny na powierzchni morza w trakcie przesyłania danych satelitarnie. Źródło: dr Daniel Rak

    Ekspert: pływaki badawcze Argo można pomylić z torpedami

  • Przewyższające rodzimą roślinność łodygi miskanta olbrzymiego w strefie brzegowej potoku Magierka. Fot. A. Bylak

    Obce gatunki w środowisku: pirania w Sanie i “biegnący” bambus nad Lubatówką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera