Naukowcy zaobserwowali, że odmiana genu związana ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń maniakalno-depresyjnych i schizofrenii ma wpływ na kreatywność - informuje serwis "New Scientist".
Keri wziął pod lupę mutację genu o nazwie neuregulina 1, która, jak wykazały wcześniejsze badania, w pewnym, aczkolwiek niewielkim stopniu, zwiększa ryzyko schizofrenii. Niewielka mutacja (dotycząca jednej literki DNA) w genie neureguliny 1 wpływa na produkcję tego białka w mózgu i ma związek z psychozą, zaburzeniami pamięci i brakiem odporności na krytykę. Około połowa zdrowych Europejczyków posiada jedną kopię tego genu, a 15 proc. posiada dwie kopie.
W ustaleniu związku mutacji genu z kreatywnością pomogła naukowcom analiza genotypów 200 osób, które odpowiedziały na ogłoszenie, poprzez które badacze poszukiwali kreatywnych i utalentowanych ochotników. Badani wzięli udział w dwóch testach na kreatywność.
Okazało się, że największą kreatywnością wykazywali się ochotnicy posiadający dwie kopie zmutowanego genu neureguliny 1 (około 12 proc. uczestników). Osoby z jedną kopią oceniono z kolei jako bardziej kreatywne niż osoby, które nie posiadały żadnej kopii.
Wpływ neureguliny na kreatywność nie jest jednak do końca jasny. Posiadacze dwóch kopii genu nie byli w większym stopniu niż inni narażeni na zaburzenia psychiczne czy emocjonalne.
Naukowcy podejrzewają, że mutacja genu może wpływać na działanie kory przedczołowej, tj. rejonu mózgu odpowiedzialnego za nastrój i zachowanie. U jednych osób może to wyzwalać kreatywność, a u innych powodować objawy schizofrenii.
Jak twierdzą naukowcy, wpływ mutacji neureguliny 1 na psychikę może zależeć od inteligencji.
"Z mojego doświadczenia wynika, że osoby z wyższym IQ, które doznają stanu psychozy, łatwiej radzą sobie z towarzyszącymi jej zaburzeniami świadomości i postrzegania" - wyjaśnia dr Keri.
Z tym, że pozytywny lub negatywny wpływ neureguliny 1 zależy w jakimś stopniu od inteligencji zgadza się dr Jeremy Hall z Uniwersytetu w Edynburgu, który jako pierwszy wykazał związek mutacji neureguliny 1 z psychozą. Zaznacza jednak, że kreatywność nie idzie w parze z psychozą.
"Zawsze panowało takie romantyczne wyobrażenie, że szaleństwo i geniusz to dwie strony jednego medalu. Czy jest to prawda? Szaleństwo to najczęściej po prostu szaleństwo i nie ma większego genetycznego związku z inteligencją" - mówi dr Hall.
Dyskusja na temat wybitnych uzdolnień schizofreników toczy się od dawna. Objawy schizofrenii pojawiały się m.in. u takich znamienitości jak Salwador Dali, Vincent van Goch, czy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii John Nash, którego historia została przedstawiona w filmie "Piękny umysł".KOC
PAP - Nauka w Polsce
jjj/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.