Rzymskie ruiny Marcianopolis odkrywane w Bułgarii

Zespół archeologów odkrył pozostałości starożytnej budowli w ruinach rzymskiego miasta Marcianopolis w Bułgarii - donosi serwis internetowy Balkan Travellers.

Odkrycia dokonano na stanowisku w mieście Dewnia koło Warny we wschodniej Bułgarii, gdzie zespół archeologów przez dwa miesiące prowadził prace wykopaliskowe na terenie pozostałości rzymskiego miasta.

Marcianopolis zostało założone w 106 r. n.e. przez Trajana, cesarza rzymskiego panującego w latach 98-117, który nadał miastu nazwę na cześć swojej siostry - Ulpii Marciany.

Jak poinformował Iwan Sutew, dyrektor Muzeum Mozaiki w Dewnii, archeolodzy wznowili prace wykopaliskowe na stanowisku po dwudziestoletniej przerwie w badaniach ruin tego rzymskiego miasta.

Odkryte ruiny znajdują się w zachodniej części stanowiska, a odnalezione artefakty poddawane są szczegółowym badaniom przed ich publicznym ujawnieniem.

Do wcześniejszych znalezisk archeologicznych w Marcianopolis należą mozaiki, fragmenty posągów, sarkofagi oraz kolumny miejskich budowli. W pobliżu odnaleziono też cmentarz z czasów rzymskich, trackie grobowce i skarb złożony z wielu tysięcy srebrnych rzymskich monet.

Marcianopolis było ważnym rzymskim ośrodkiem strategicznym, który szczyt swojego rozwoju osiągnął w IV w., stając się największym rzymskim miastem w Tracji. Miasto przetrwało wiele najazdów barbarzyńców na Cesarstwo Bizantyjskie, zanim zostało ostatecznie zniszczone w 615 r., w wyniku najazdu Awarów. JOT

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera