Pierwsza operacja obustronnego wszczepienia implantów ucha środkowego

<strong>Pierwszą na świecie operację obustronnego wszczepienia implantów ucha środkowego pacjentowi z poważnym uszkodzeniem słuchu przeprowadził w Warszawie prof. Kazimierz Niemczyk, kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii Akademii Medycznej w Warszawie.</strong> Operację wykonano u 20-letniego mężczyzny, który w dzieciństwie doznał poważnego uszkodzenia słuchu z powodu zażywania leków ototoksycznych.

"W Polsce ok. 100 tys. osób rocznie kwalifikuje się do założenia aparatu słuchowego; ok. 8-10 tys. z nich jest kandydatami do tego typu implantów, które my dziś założyliśmy" - powiedział prof. Niemczyk.

Implanty ucha środkowego są alternatywą do aparatów słuchowych dla tych pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogą, lub nie chcą, ich nosić. Jest to system bardzo przydatny m.in. dla sportowców, takich jak pływacy.

"Z tego, co mi wiadomo, była to pierwsza w Polsce, a prawdopodobnie i na świecie, operacja jednoczesnego wszczepienia implantów ucha środkowego obustronnie. W każdym razie, dotychczas nie było na ten temat żadnej publikacji" - dodał.

Podczas operacji zastosowano implanty amerykańskie - nieposiadające części zewnętrznej i w całości wszczepiane do ucha środkowego.

Według prof. Niemczyka, jednoczesne operowanie obojga uszu było możliwe dzięki systemowi obiektywnego monitorowania słuchu podczas operacji, który opracowali specjaliści na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym na ul. Banacha w Warszawie.

Jak ocenił specjalista, operacja ta jest bardzo precyzyjna, a monitorowanie słuchu przy wykorzystaniu nowoczesnych technik elektrofizjologicznych daje możliwość jej optymalizacji. "Mechanizm działania implantów ucha środkowego polega na wzmocnieniu drgań łańcucha kosteczek słuchowych. Jeżeli zastosuje się zbyt duży nacisk to kosteczki wzmacniają dźwięk, ale nie tak, jak byśmy chcieli" - wyjaśnił.

Zdaniem prof. Niemczyka, monitorowanie słuchu podczas operacji pozwala na takie ustawienie implantu już na wstępie, żeby był maksymalnie wykorzystany i jak najbardziej precyzyjnie dopasowany. System ten pozwala też natychmiast ocenić, że operacja się powiodła i że pacjent słyszy.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polscy lekarze przeprowadzili cztery replantacje rąk w trakcie jednej nocy

  • Naukowcy z IChF PAN opisali strukturę molekuły, która powiązana jest z chorobami siatkówki. Ich badania przybliżają nas do szybszej niż dotychczas diagnostyki chorób oczu. Zdjęcie zrealizowane dzięki uprzejmości Muzeum Świata Iluzji w Warszawie. Fot. Grzegorz Krzyżewski

    Białko ważne na pierwszy rzut oka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera