Las - nie tylko "płuca", ale i "wątroba" Ziemi

Z najnowszych teoretycznych obliczeń wynika, że obecność w powietrzu izoprenu - organicznej substancji chemicznej wydzielanej do atmosfery przez rośliny - powoduje zwiększenie liczby wolnych rodników w atmosferze. Rodniki hydroksylowe są odpowiedzialne za usuwanie zanieczyszczeń chemicznych zawartych w powietrzu. Nowo powstała teoria wymaga jednak potwierdzenia eksperymentalnego - informuje "Physical Chemistry Chemical Physics".

Dzięki badaniom - na razie teoretycznym - wykonanym przez naukowców z Catholic University of Leuven (Belgia) wygląda na to, że izopren wytwarzany przez rośliny stanowi swego rodzaju "magazyn" rodników hydroksylowych. Jeśli tak, to lasy są nie tylko "płucami", ale i "wątrobą" naszej planety. Rocznie rośliny wydzielają do atmosfery ok. 500 bilionów gramów (Tg) izoprenu, organicznej substancji chemicznej będącej rozgałęzionym nienasyconym węglowodorem z grupy dienów.

Choć wolne rodniki tlenowe - po części dzięki kampanii medialnej związanej z promocją zdrowia i kosmetyków - są przez opinię publiczną traktowane jako zło, to jednak hydroksylowe rodniki są obecne w otaczającym nas świecie, pełniąc bardzo ważną funkcję utylizatora chemicznych zanieczyszczeń pojawiających się w atmosferze (coś na kształt zwierzęcej wątroby).

Teoretyczne obliczenia wykonane przez belgijskich naukowców tłumaczą sprzeczne z logiką obserwacje dokonane przez botaników. Zauważyli oni, że w rejonach zalesionych, z dużą liczbą roślin emitujących do atmosfery bardzo duże ilości izoprenu, stężenie wolnych rodników tlenowych nie zmniejsza się, a nawet wzrasta. Dotąd naukowcy zakładali, że tam, gdzie izopren jest wydzielany do atmosfery, stężenie hydroksyli maleje.

Obliczenia badaczy z Belgii wyraźnie pokazują jednak, że to właśnie cząsteczka izoprenu stanowi swego rodzaju magazyn wolnych rodników tlenowych. Podczas reakcji tego węglowodoru nienasyconego z rodnikami hydroksylowymi, następuje przekształcenie cząsteczki izoprenu w niestabilną cząsteczkę, która podczas reakcji utleniania rozpada się na rodniki nadtlenkowe oraz hydroksylowe. Potem - pod wpływem światła - rodniki nadtlenkowe ulegają transformacji, uwalniając rodniki hydroksylowe.

Według naukowców, taki proces - z dużym prawdopodobieństwem - zachodzi w lasach równikowych, gdzie stężenie izoprenu oraz wolnych rodników tlenowych jest bardzo duże, a zanieczyszczenie powietrza stosunkowo niewielkie. By teoria została potwierdzona lub obalona, konieczne jest przeprowadzenie dalszych szczegółowych badań. KLG

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera