Zastosowanie u osób starszych hormonu wzrostu i ćwiczeń fizycznych znacząco zwiększa ich masę mięśniową. Dzieje się tak za pośrednictwem tzw. mechanicznego czynnika wzrostu (MGF) - poinformowali naukowcy z Wielkiej Brytanii i Danii podczas tegorocznego Spotkania Biologów Eksperymentalnych w Glasgow. Ich odkrycie, jeżeli terapia MGF okaże się skuteczna, ma szanse pomóc pacjentom cierpiącym na zanik mięśni (dystrofię), stwardnienie zanikowe boczne i raka, a nawet kosmonautom tracącym mięśnie na skutek długotrwałego braku grawitacji.
Dodatkowym czynnikiem, którego potrzebują mięśnie do produkcji MGF (oprócz ćwiczeń) jest hormon wzrostu. Poziom tego hormonu spada znacząco podczas starzenia organizmu, co razem z malejącą aktywnością fizyczną może prowadzić do zniszczenia mięśni osób starszych.
Naukowcy dowiedli, że podanie osobom starszym hormonu wzrostu i nakłonienie ich do aktywności fizycznej powoduje przyrost masy mięśniowej kończyn. Alternatywą dla osób niezdolnych do ćwiczeń np. pacjentów z dystrofią byłoby podawanie syntetycznego MGF.
Ciemną stroną tej wiedzy jest fakt, że MGF ma ogromny potencjał aby stać się środkiem dopingującym używanym nielegalnie przez sportowców, ostrzega doktor Goldspink, jeden z autorów doniesienia. KDO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.