Dzięki badaniom nad australijską żabą Cyclorana alboguttata prawdopodobnie możliwe będzie opracowanie skutecznych metod leczenia otyłości - informuje serwis "EurekAlert".
Zespół naukowców z University of Queensland odkrył, że podczas długotrwałego letargu odpowiedzialne za wytwarzanie energii w komórkach żaby mitochondria zaczynają działać znacznie ekonomiczniej dzięki tak zwanym białkom sprzęgającym, które ułatwiają transport elektronów wewnątrz mitochondriów. Ujemną stroną takiego sposobu działania jest zwiększone wytwarzanie wolnych rodników tlenowych, jednak w przypadku długiego letargu zmiennocieplnego płaza jest to opłacalna strategia.
Zdaniem autorów badań, odkrycie może pomóc w leczeniu chorób związanych z zaburzeniami wykorzystania energii, na przykład w otyłości. PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.