Megapirania pozwala zrozumieć ewolucję piranii

Skamieniałość olbrzymiej piranii sprzed milionów lat pozwala zrozumieć wiele zagadek ewolucji tych drapieżnych ryb. Znalezisko zostało opisane w najnowszym wydaniu "Journal of Vertebrate Paleontology".

Współczesne piranie dzielą się na grupę krwiożerczych drapieżników i ich krewniaków, pokojowych roślinożerców. Mięsożerna odmiana stosunkowo rzadko atakuje ludzi, najczęściej inne ryby. Uprawia też kanibalizm. Naukowcy zastanawiali się, jak przebiegała ewolucja piranii i podział na dwie grupy.

Pomocą w rozstrzygnięciu tej zagadki może być skamieniałość megapiranii sprzed 8-10 mln lat. Dzisiejsze piranie mierzą około 30 cm długości, Megapiranha paranensis mierzyła około metra.

Współczesne piranie mięsożerne mają jeden rządek trójkątnych, ostrych jak brzytwy zębów. Z kolei ich roślinożerni kuzyni mają podwójny rząd kwadratowych zębów.

U megapiranii układ zębów ma formę pośrednią: przyjmuje kształt zygzakowaty. "Wygląda to tak, jakby co drugi ząb migrował z pierwszego rowka do drugiego" - wyjaśnia współautor badań, John Lundberg z Academy of Natural Sciences w Filadelfii.

Pierwsze skamieniałości megapiranii znaleziono już na początku XX w., jednak poważne badania rozpoczęły się dopiero w latach 80. Naukowcy ciągle nie są pewni, czym megapirania mogła się żywić. Prawdopodobnie była to inna dieta niż jej dzisiejszych potomków. KRX

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera