Zwęglone kurze pióra mogą być równie przydatne w magazynowaniu wodoru, co węglowe nanorurki - informuje "New Scientist".
Zespół Richarda Wool\\'a z University of Delaware w Newark ogrzał kurze pierze do temperatury 400 stopni Celsjusza, bez dostępu powietrza. Zwęglony, porowaty materiał może po ochłodzeniu do minus 266 stopni Celsjusza związać ilość wodoru odpowiadającą 2 procentom jego własnej wagi - to wynik niemal równie dobry, co dla węglowych nanorurek (choć nadal daleko 6,5 procenta, które chciałby docelowo osiągnąć amerykański Departament Energii). W Delaware kurze pióra są uciążliwym odpadem, więc ich wykorzystanie do zmagazynowania wodoru powinno być wyjątkowo tanie. PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.