Festyn archeologiczny we wrześniu w Biskupinie

<strong>Kultura węgierska będzie tematem <a href="http://www.biskupin.pl/?cid=224&amp;unroll=224">XV Festynu Archeologicznego</a>, który organizuje w dniach 19-27 września Muzeum Archeologiczne w Biskupinie</strong>. Organizatorzy zapowiadają m.in. wizytę koczowniczych Madziarów, pokazy umiejętności rzemieślników różnych specjalności i koncert muzyki węgierskiej w wykonaniu zespołu Borviz.

"Hasło festynu nawiązuje do znanego porzekadła i najlepiej mówi o ukształtowanej przez wieki niekłamanej sympatii, jaką darzą się wzajemnie nasze narody. Bogatą historię ziem położonych nad Cisą, środkowym Dunajem i Balatonem zaprezentuje wystawa przygotowana przez Muzeum Deri\\'ego w Debreczynie" - czytamy na stronie internetowej Biskupina www.biskupin.pl

Organizatorzy zapowiadają m.in. wizytę koczowniczych Madziarów uzbrojonych w zakrzywione miecze (pierwowzory szabli) i refleksyjne łuki. Przybyli oni na nizinę węgierską z Uralu i później w X wieku założyli państwo ze słynną dynastią Arpadów z pierwszym koronowanym królem Stefanem I. W Biskupinie stanie ich namiot - jurta z pełnym wyposażeniem wnętrza. Do walki z Madziarami, którzy w IX wieku pustoszyli Europę docierając aż do Francji, staną wczesnośredniowieczni wojowie.

Do Biskupina przybędą też rzemieślnicy wykonujący wzorzyste dywany, sakwy, nakrycia głowy i serdaki. Swoje umiejętności zaprezentują również garncarze, kowale i kaletnicy. Będzie można spróbować specjałów kuchni węgierskiej i posłuchać koncertu zespołu Borviz.

W I wieku n.e. legiony rzymskie włączyły ziemie dzisiejszej Słowenii, Chorwacji, Wschodniej Austrii i Węgier do cesarstwa i utworzyły prowincję -Pannonię. Jak zapowiadają organizatorzy, być może w Biskupinie uda się zobaczyć inscenizację bitwy legionu rzymskiego ze zbuntowanymi plemionami panońskich lirów.

Więcej informacji na ten temat stronie: www.biskupin.pl ESZ

PAP- Nauka w Polsce agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.06.2024 PAP/Art Service

    Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon odwiedziło ponad 102 tys. gości; w planach planetarium

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera