Odkryto, jak białaczka atakuje mózg

Receptor białek z grupy chemokin umożliwia zmienionym nowotworowo komórkom krwi przedostawanie się do mózgu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Ostra białaczka limfoblastyczna (z ang. acute lymphoblstic leukemia - ALL) to choroba nowotworowa szpiku kostnego i krwi, która dotyka głównie dzieci i nastolatki. Jej odmiana T-komórkowa (ALL-T) często obejmuje ośrodkowy układ nerwowy. Choroba ta rozwija się w wyniku nabytego (nie dziedzicznego) uszkodzenia DNA rozwijających się komórek w szpiku kostnym. Skutkiem tego jest niekontrolowany, nadmierny wzrost i nagromadzenie się komórek nazwanych "białaczkowymi komórkami blastycznymi", które nie funkcjonują jak normalne komórki krwi oraz blokada produkcji prawidłowych komórek w szpiku prowadząca do niedoboru erytrocytów (anemia), płytek i prawidłowych leukocytów we krwi.

Żeby zapobiec objęciu procesem nowotworowym mózgu, pacjentów z grupy wysokiego ryzyka poddaje się napromienianiu czaszki, co chociaż znacząco zwiększa ich szanse na przeżycie choroby ma poważne skutki uboczne. Iannis Aifantis wraz z kolegami z New York University School of Medicine wyhodowali myszy z chorobą przypominającą ALL-T. Celem naukowców było zbadanie w jaki sposób zmienione nowotworowo komórki dostają się do ośrodkowego układu nerwowego. Badacze wykazali, że tzw. receptor chemokin CCR7 jest konieczny żeby komórki rakowe mogły dostać się do mózgu, ponadto ważną rolę odgrywa w tym procesie produkowana przez limfocyty T chemokina CCL19 wiążąca się z receptorem CCR7. Autorzy pracy mają nadzieję, że zablokowanie interakcji dwóch opisanych przez nich białek mogłoby powstrzymać rozprzestrzenianie się ostrej białaczki limfoblastycznej do ośrodkowego układu nerwowego. KDO

PAP - Nauka w Polsce bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera