Podczas powstawania plemników ich materiał genetyczny - DNA jest upakowane przez inne białka niż w pozostałych komórkach organizmu. Jednak jak poinformowali naukowcy z USA na łamach pisma "Nature" tzw. białka histonowe mogą pełnić w DNA plemników i w rozwoju zarodkowym zadania specjalne.
W przeważającej większość komórek ludzkiego organizmu za prawidłowe zwinięcie i upakowanie DNA w jądrze komórkowym odpowiedzialne są białka o nazwie histony. Za prawidłowe przechowywanie DNA plemników odpowiadają inne białka - tzw. protaminy. W plemnikach histony są wymieniane na protaminy podczas kondensacji jądra tych komórek. Protaminy są bardziej zasadowe od histonów i dlatego mogą mocniej wiązać się z DNA, co umożliwia skuteczniejsze upakowanie materiału genetycznego i zmniejszenia rozmiarów jądra plemnika. Niemniej jednak również w DNA plemników okazyjnie występują histony. Bradley Cairns wraz z kolegami z University of Utah School of Medicine w Salt Lake City badał przy pomocy zaawansowanych technik, gdzie w dojrzałych ludzkich plemnikach występują histony. Okazało się, że białka te towarzyszą głównie najważniejszym dla rozwoju genom. Zdaniem autorów badań może to świadczyć o specjalnych funkcjach jakie histony odgrywają w rozwoju zarodkowym. KDO
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.