Satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA od kilku dni wykonuje
manewry które pozwolą mu dotrzeć do punktu libracyjnego L2 układu
Ziemia-Słońce. Misja Planck będzie badać mikrofalowe
promieniowanie tła - pozostałość po Wielkim Wybuchu.
Zastosowanie takiej techniki krótkich "pulsacyjnych" zapłonów silnika było konieczne, z powodu powolnej rotacji sondy (jedynie raz na minutę). Silniki są przytwierdzone na stałe i nie mogą zmieniać kierunku, a żeby uzyskać stosowną korektę orbity muszą być odpalane we właściwych kierunkach. Stosowną pozycję zajmowały właśnie przez 6 sekund w ciągu każdego obrotu sondy trwającego minutę.
Dokonane manewry powinny zmienić prędkość sondy o 550,8 km/h. Przed ich rozpoczęciem sonda poruszała się z prędkością 105á840 km/h względem Słońca i znajdowała się w odległości 1,19 miliona kilometrów od Ziemi.
Przewidywane są jeszcze korekty kursu sondy w dniu 17 czerwca. Potem na początku lipca nastąpi właściwy manewr umieszczenia satelity Planck na specjalnej orbicie w okolicach punktu libracyjnego L2 układu Ziemia-Słońce. Orbita sondy będzie mieścić się w granicach 400 tysięcy kilometrów od punktu L2.
Punkty libracyjne Lagrange\\'a to miejsca w układzie trzech ciał oddziałujących grawitacyjnie, z których dwa mają masy, a masa trzeciego jest pomijalna (czyli na przykład Słońce, Ziemia i satelita). Trzecie ciało (satelita) może w tym punkcie pozostawać w spoczynku względem dwóch masywnych ciał. Rozróżnia się pięć takich punktów. Punkt L2 w układzie Ziemia-Słońce znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i stale jest w cieniu Ziemi.
Z punktu libracyjnego L2 będą korzystać też przyszłe misje kosmiczne, takie jak Eddington, Gaia, Darwin, czy The James Webb Space Telescope. CZA
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.