Włoscy naukowcy w renowacji grobowca Cyrusa II w Iranie

Archeolodzy z Włoch będą uczestniczyć w renowacji grobowca Cyrusa
II Wielkiego, założyciela perskiej dynastii Achemenidów, w
Pasargadach w Iranie - donosi serwis internetowy Italy Magazine.

Jak poinformował Sandro Bondi, minister kultury Włoch, zgodnie z umową podpisaną w ubiegłym tygodniu w Teheranie, włoscy eksperci będą towarzyszyli irańskim naukowcom w pracach renowacyjnych jednej z najwspanialszych budowli starożytności przez okres dwóch lat.

Grobowiec Cyrusa II Starszego, zwanego Wielkim (panującego w Persji w latach 550-529 r. p.n.e.), znajduje się w ruinach starożytnego miasta Pasargady - założonego przez tego władcę w połowie VI w. p.n.e. - położonych w odległości ok. 90 kilometrów na północny-wschód od miasta Sziraz, stolicy prowincji Fars w południowym Iranie, oraz 50 kilometrów od Persepolis.

Persepolis zostało założone przez Dariusza I pod koniec VI w. p.n.e. i przejęło funkcje stolicy państwa perskiego i rezydencji królewskiej, jakie wcześniej pełniły Pasargady.

Grobowiec założyciela dynastii Achemenidów był słynny już w starożytności. Według starożytnych kronik, Aleksander Macedoński (356-323 r. p.n.e.) po zajęciu Persji w 330 r. p.n.e. na znak szacunku odwiedził grobowiec Cyrusa II w Pasargadach.

Włochy zaproponowały władzom Iranu pomoc włoskich archeologów przy rekonstrukcji grobowca i jego zabezpieczeniu przed skutkami uruchomienia zapory wodnej, budowanej w okolicy.

Włoscy archeolodzy mają doświadczenie w prowadzeniu prac ratunkowych w obiektach dziedzictwa kulturalnego w Iranie, między innymi uczestniczyli w odbudowie części starożytnego miasta Bam, zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 2003 roku.

Jak zapowiedział minister Sandro Bondi, włoska ekspedycja archeologiczna w Pasargadach będzie wyposażona w sprzęt techniczny najnowszej generacji. JOT

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Media: powrót tajkonautów ze stacji kosmicznej opóźniony przez pogodę

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie, picie i brak ruchu szkodzą już w młodym wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera