Najstarsza ludzka osada z X tysiąclecia p.n.e. odkryta w Iranie

Zespół irańskich i angielskich archeologów odkrył pozostałości
najstarszej na terenie Iranu osady ludzkiej sprzed prawie 12
tysięcy lat - donosi serwis internetowy Turkish Daily.

Jak poinformował Hassan Fazeli, dyrektor Centrum Badań Archeologicznych Iranu, odkryta osada powstała w ok. 9800 r. p.n.e., a odnalezione na stanowisku pozostałości wskazują, że była ona nieprzerwanie zamieszkana aż do 7400 r. p.n.e.

Zdaniem archeologów znalezisko dowodzi, że prehistoryczni mieszkańcy Iranu wyruszyli z jaskiń - swoich pierwotnych siedzib - już około 11800 lat temu i zaczęli zasiedlać równiny.

Unikalne odkrycie w zachodnim Iranie świadczy - zdaniem naukowców - o tym, że w okresie neolitu Iran był głównym ośrodkiem cywilizacyjnym na obszarze Środkowego Wschodu, nie tylko ośrodkiem rozwoju rolnictwa w tej części świata.

Według H. Fazeliego, ministerstwo kultury Iranu planuje zgłoszenie znaleziska do UNESCO i wprowadzenie najstarszej ludzkiej osady w Iranie na Listę Światowego Dziedzictwa, prowadzoną przez tą organizację. JOT

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ESA: Satelita Biomass rozłożył już swoją antenę

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: żywność ultraprzetworzona może zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera