ICM i IBM pracują nad wizualizacją danych medycznych

<strong>Stworzenie trójwymiarowych obrazów ludzkich organów umożliwi wspólny projekt badawczy Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego i IBM Polska</strong>. &quot;Dotychczasowy tradycyjny tomograf pokazuje organy jedynie w dwóch wymiarach. Są one w dodatku +pocięte na plastry+, za pomocą których lekarz odczytuje to co się dzieje w organizmie&quot; - wyjaśniała dyrektor IBM Polska, Anna Sieńko podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie. W trakcie spotkania przedstawiono projekt Centrum i IBM, realizowany od niemal półtora roku w ramach Wspólnego Centrum Kompetencji.

Sieńko podkreśliła, że korzystanie z właściwych danych ma szczególne znaczenie w przypadku decyzji podejmowanych przez lekarzy. Dodała, że system opracowywany przez obie instytucje ma umożliwić natychmiastowy dostęp do danych medycznych i ułatwić podejmowanie szybkich decyzji lekarskich.

Zdaniem dyrektora ICM, prof. Marka Niezgódki, nowe technologie umożliwiają połączenie ze sobą dwóch różnych obszarów przetwarzania komputerowego: obliczeń prowadzonych na wielką skalę oraz wizualizacji. Dzięki temu jest możliwe tworzenie wizualizacji danych medycznych, np. trójwymiarowe obrazy organów.

Naukowiec zaznaczył, że jednym z działań zwiększających szanse na przeżycie w nagłych sytuacjach kardiologicznych jest stworzenie systemu, który pozwoli uzyskać dane obrazowe (np. trójwymiarowy obraz danego organu) i porównać je z wcześniejszymi danymi pacjenta, umieszczonymi w systemie. Taki system pozwoli bez straty czasu pozyskać informacje, które mogą mieć ogromne znaczenie dla podjęcia decyzji o terapii pacjenta - uważa prof. Niezgódka.

Według niego, system może mieć szczególnie znaczenie m.in. w kardiologii, dlatego jest testowany w kilku ośrodkach kardiologicznych na terenie województwa mazowieckiego. EKR

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera