<strong>Znany współczesny psychiatra i pisarz prof. Vittorino Andreoli we wtorek rozpoczyna trzydniową wizytę w Polsce</strong>. W Krakowie i Łodzi będzie promował wydaną po polsku książkę "Zrozumieć Cierpienie". Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Homini, które - wraz z Włoskim Instytutem Kultury i Instytutem Filozofii UJ - jest organizatorem wizyty autora.
Następnego dnia, 27 maja, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1) o godz. 19.00 odbędzie się zaś debata "Aby ból ustąpił radości - czy można uleczyć cierpienie?". O książce "Zrozumieć cierpienie" oraz o problematyce przeżywania i wzajemnych relacji bólu i cierpienia wspólnie z autorem będą dyskutowali: prof. Jerzy Vetulani, neurolog, psychofarmakolog, kierownik Zakładu Biochemii w Instytucie Farmakologii PAN w Krakowie oraz dr hab. Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta, kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ.
"Ból - zjawisko, które obecnie uważamy za zło - ma kilka twarzy. Ból może być czysto fizyczny - niemiłe doznanie, nie angażujące naszych emocji. Jest sygnałem, że dzieje się coś niedobrego, czego trzeba unikać. Ale nie przeszkadza, tylko ułatwia podjąć działanie (...). Osoby pozbawione zmysłu bólu narażone są na wiele niebezpieczeństw. Poza składnikiem fizycznym ból ma również składnik psychiczny - cierpienie. Cierpienie jest często konsekwencją fizycznego bólu, zwłaszcza przewlekłego. Może jednak wystąpić bez bólu fizycznego. Szczególnie interesujące jest cierpienie empatyczne - współczucie osobie, która odczuwa ból (...). Empatia jest niezwykle pomocna. Nie tylko skłania nas do podjęcia zachowań, mających usunąć źródło bólu fizycznego, ale skłania do wyrażenia współczucia, które łagodzi cierpienia osoby cierpiącej" - pisze prof. Vetulani w eseju wprowadzającym do debaty.
W czwartek, 28 maja, Andreoli będzie promował swoją książkę w Łodzi. W spotkaniu w łódzkim klasztorze dominikanów (ul. Zielona 13) o godz. 19.30 weźmie udział także dr Tadeusz Stelmaszczyk, ceniony psychiatra i psychoterapeuta.
***
Prof. Vittorino Andreoli, to jeden z najbardziej znanych współczesnych psychiatrów, dyrektor Wydziału Psychiatrii w Weronie, członek New York Academy of Sciences i przewodniczący Sekcji Psychopatologii Ekspresji Światowego Towarzystwa Psychiatrycznego. Andreoli łączy swą kliniczną i akademicką praktykę z refleksją filozoficzną, zainteresowaniem sztuką jako środkiem terapeutycznym oraz poezją. Wszystkie te aktywności swój wyraz znajdują w jego pisarstwie.
Jerzy Adam Vetulani jest profesorem nauk przyrodniczych, psychofarmakologiem, neurobiologiem, biochemikiem, kierownikiem Zakładu Biochemii w Instytucie Farmakologii PAN w Krakowie. Znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej cytowanych polskich uczonych w dziedzinie biomedycyny. Jest laureatem licznych wyróżnień, w tym m.in. Międzynarodowej Nagrody Anna Monika za prace nad depresją, nagrody Prezesa Rady Ministrów za całokształt dorobku naukowego, Nagrody Naukowej Miasta Krakowa. Ponad 20 lat (1981-2002) był redaktorem naczelnym najstarszego polskiego czasopisma popularno-naukowego "Wszechşświat". EKR
PAP - Nauka w Polsce
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.