Kompetencje metodologiczne w logistyce, wpływ przedsiębiorstw transportowo-spedycyjnych na efektywność łańcucha dostaw oraz jakość usługi handlowej jako obszar konkurencji przedsiębiorstw handlu detalicznego - to tylko niektóre zagadnienia omawiane podczas <strong>III Naukowej Konferencji Logistycznej WSL FORUM 2009.</strong>
Jak informuje Karolina Matysik, specjalista ds. PR uczelni, program konferencji podzielony został na sesje plenarne i obrady w sekcjach.
Prof. Bernd Noche z Uniwersytetu Duisburg zwrócił uwagę słuchaczy na technologię informatyczną jako czynnik stymulujący dalszy rozwój logistyki. Zauważył, że dzisiejsze systemy IT już nie tylko ograniczają się do zarządzania danymi, ale ewoluują w kierunku systemów, przejmujących funkcje przetwarzania wiedzy.
Natomiast o instrumentach i możliwościach dynamicznej obsługi strumieni przepływu towarów w dużych aglomeracjach miejskich na przykładzie projektu MINERVA opowiadał prof. Herbert Sonntag z Technische Fachhochschule Wildau k. Berlina. Uczony przybliżył uczestnikom cel projektu, którym było zbadanie możliwości optymalizacji przejazdów operatorów spedycji samochodowej (samochodów ciężarowych i mniejszego typu pojazdów transportowych). Jak wyjaśnił, w ramach MINERVY dokonano też próby wyposażenia kierowcy w terminale zawierające aktualne informacje komunikacyjne wraz z danymi w formie ilustracji graficznych.
Podczas Forum poruszono również kwestie uwarunkowania rozwoju rynku powierzchni magazynowych w Polsce. Opowiedział o nich dr Ireneusz Fechner - kanclerz Wyższej Szkoły Logistyki. Zapoznał gości nie tylko z modelami rozwoju centrów logistycznych i magazynowych w Europie i Polsce oraz czynnikami decydującymi o ich lokalizacji, ale także z perspektywami rozwoju rynku powierzchni magazynowych.
Jak wyjaśnia Matysik, w przerwach między sesjami plenarnymi odbywały się obrady w sekcjach. Podzielono je na kilka bloków tematycznych: Transport, Strategie łańcuchów dostaw, Logistyka dystrybucji, Logistyczne aspekty konkurencji i marketingu, Logistyka a gospodarka przestrzenna, Automatyka i informatyka w logistyce, Branżowe problemy logistyki, Ryzyko i stabilność w systemach logistycznych i Różne zagadnienia logistyki.
W czasie konferencji nie zabrakło także innych atrakcji. Jedną z ważniejszych było wręczenie nagród w konkursie "ProLogis Najlepszym" za Najlepszą Pracę Magisterską i Najlepszą Pracę Licencjacką Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. Zwycięzcy - Mariusz Baranowski oraz Natalia Majewska - poza pamiątkowym dyplomem otrzymali stypendia w wysokości 4 tys. złotych.
Podczas WSL FORUM wręczono także pięć certyfikatów European Junior Logistician, przyznawanych przez Polskie Towarzystwo Logistyczne, jako potwierdzenie kompetencji zawodowych polskich logistyków.
***
WSL FORUM odbywa się cyklicznie w latach nieparzystych, naprzemiennie z Polskim Kongresem Logistycznym "Logistics", organizowanym przez Instytut Logistyki i Magazynowania. Obie imprezy mają charakter międzynarodowy. Kongres porusza temat najlepszych praktyk w logistyce, natomiast Forum skupia się na problemach logistycznych w badaniach naukowych.
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.