Historia i kultura

Rozpoczęła się wielka digitalizacja map

Ruszył międzynarodowy projekt EuropeanaTravel, dzięki któremu w ciągu dwóch lat zostanie zdigitalizowanych ponad milion map, filmów, książek i fotografii o tematyce podróżniczej. Polskim partnerem programu jest Biblioteka Narodowa.

EuropeanaTravel finansowany jest w ramach Unii Europejskiej. Jego celem jest uzupełnienie zawartości portalu Europeana o obiekty pochodzące z europejskich bibliotek narodowych i uniwersyteckich, związane z turystyką i podróżami: mapy, rękopisy, fotografie, filmy, książki i pocztówki o tematyce podróżniczej i turystycznej.

W ramach EuropeanaTravel zdigitalizowane zostaną kolekcje pochodzące z wielu znanych bibliotek narodowych i naukowych z Austrii, Republiki Czeskiej, Estonii, Finlandii, Niemiec, Węgier, Łotwy, Polski, Słowenii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Zbiory polskie, pochodzące z Biblioteki Narodowej, reprezentowane będą przez bogatą kolekcję przewodników oraz relacji podróżniczych z XIX i początków XX wieku, zbiór pocztówek i fotografii, dokumenty życia społecznego związane z polskimi uzdrowiskami oraz wybór starych druków o tematyce podróżniczej.

"Projekt ten będzie bardzo przydatny nauczycielom i uczniom, podróżnikom i turystom" - uważa dr Jill Cousins, dyrektor biura portalu Europeana w Holenderskiej Bibliotece Królewskiej. "Wiele osób podróżuje dzisiaj bardzo daleko, podczas gdy nasi przodkowie rzadko wychodzili poza obręb własnej wioski. EuropeanaTravel pokaże, w jaki sposób zaszła ta wielka zmiana" - dodała Cousins.

Projekt EuropeanaTravel jest koordynowany przez Bibliotekę Narodową Estonii. ASZW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Pomiary georadarowe na zewnątrz gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba (fot. Renata Faron -  Bartles).

    Dolnośląskie/ W kościele św. Jakuba Apostoła w Prusicach odkryto nieznane krypty grobowe

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera