
<strong>Za około dwa miesiące w Aquarium i Muzeum Przyrodniczym w Krakowie pojawią się 23 małe pytony tygrysie. Młoda pytonica, która złożyła jaja na początku maja, debiutuje w roli matki i dlatego pracownicy Muzeum zdecydowali się przenieść je do specjalnego inkubatora - poinformował PAP Michał Popek z Aquarium i Muzeum Przyrodniczego. </strong>Samice składają jaja średnio dwa razy w ciągu roku. W krakowskim Muzeum ostatnio wykluły się w listopadzie ubiegłego roku.
Liczba jaj jest uzależniona od kondycji i wielkości samicy. Może sięgnąć nawet 80 sztuk - dodaje pracownik Aquarium.
Krakowska samica jest jednak niedoświadczoną matką, więc - z obawy przed zgnieceniem lub niemożliwością zapewnienia odpowiedniej temperatury - jaja zostały przeniesione do specjalnie skonstruowanego inkubatora, który zapewni bezpieczny wylęg.
Jak informuje Popek, aby zachęcić węże do rozmnażania w warunkach terraryjnych pracownicy Aquarium skracają dzień do 8 godzin i obniżają temperaturę do 24 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza może spaść do 65 procent. Osobniki są rozdzielane według płci, a po upływie 3-4 dni łączone z powrotem w jednym terrarium.
Młode wykluwają się same, ale jeśli z któregoś się nie wylęgną, to delikatnie rozcinamy jajo i pomagamy maluchowi ujrzeć światło dzienne - opisuje Popek. Młode węże po około tygodniu zrzucają już pierwszą zewnętrzną część powłoki ciała i zaczynają przyjmować pierwszy pokarm - zazwyczaj małe myszy.
Pytony tygrysie należące do gatunku "Python molurus", to jedne z największych węży na świecie, ustępujące rozmiarem tylko pytonowi siatkowanemu. Ich wielkość - w zależności od gatunku - osiąga przeważnie od 3,5 - do 8 metrów długości. Żyją około 25 lat, w zależności od warunków hodowlanych.
Wyróżnia się dwa gatunki pytona tygrysiego: jasnoskóry i ciemnoskóry. Podstawowy deseń to jasno lub ciemnobrązowe nieregularne plamy oddzielone od siebie cienkimi jasnożółtymi pręgami.
Pyton tygrysi posiada silne masywne ciało, grubości uda dorosłego mężczyzny i głowę dobrze wyodrębnioną od reszty ciała. Na dolnej wardze znajdują się jamki będące ujściami termoreceptorów. Dzięki nim pytony wyczuwają różnicę temperatur między otoczeniem a ciałem ofiary i precyzyjnie ją lokalizują.
Pytony tygrysie są aktywne w nocy, a za dnia tylko wtedy, jeśli nie jest zbyt jasno. Potrafią spędzić długie godziny w wodzie czyhając na ofiarę przychodzącą do wodopoju. Dobrze pływają i nurkują.
Mogą jednak stanowić zagrożenie dla człowieka. W USA kilka osób rocznie - głównie dzieci - zostaje uduszonych przez hodowane węże.
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.